Home / Sport / Știința Municipal Bacău – HC Vaslui 30-29 (16-14): Admirabil!

Știința Municipal Bacău – HC Vaslui 30-29 (16-14): Admirabil!

HC Vaslui a fost egala vicecampioanei României, Știința Municipal Bacău, care s-a impus doar in extremis, grație unui gol marcat în ultimele secunde ale întâlnirii, dintr-o aruncare de la 7 metri.

HC Vaslui a confirmat evoluția excelentă de la Cupa României, reușind încă o partidă frumoasă în disputa cu vicecampioana Știința Municipal Bacău. Formația vasluiană a fost la un pas de a produce surpriza, însă nu a gestionat foarte bine finalul, pierzând la limită, scor 30-29.

Startul a aparținut vasluienilor, iar după zece minute tabela arăta 7-5 în favoarea elevilor lui Leonard Bibirig și Laurențiu Cozma. Băcăuanii s-au trezit din erorile pe faza de atac și au întors rezultatul, astfel că la pauză au intrat cu un avans de două goluri, scor 16-14.

Repriza a doua a aparținut vasluienilor, care au câștigat-o la un gol diferență. HC Vaslui a avut nevoie de cinci minute pentru a impune ritmul, reușind să revină pe tabelă de la 18-15, la 24-25. Oaspeții au condus și cu două goluri, scor 25-27, însă au pierdut în ultimele secunde, dintr-o aruncare de la șapte metri fructificată de echipa gazdă.

Evoluția scorului: 3-5 (‘5), 5-6 (‘10), 8-7 (‘15), 10-11 (‘20), 11-13 (‘25), 16-14 (pauză), 18-15 (‘35), 20-18 (‘40), 22-22 (‘45), 24-25 (‘50), 27-28 (‘55), 30-29 (final).

HC Vaslui: Pralea (13 intervenții), Pleșca (6 intervenții), Nedelcu (două intervenții) – Bejinariu (5 goluri), Soare (5), G. Cotinghiu (4), S. Ignat (4), Țuțu (4), Hagiu (3), M. Ignat (2), S. Iacob (1), Barac (1), Ragea, Zaharia, Anton.

HC Vaslui a fost egala vicecampioanei României, Știința Municipal Bacău, care s-a impus doar in extremis, grație unui gol marcat în ultimele secunde ale întâlnirii, dintr-o aruncare de la 7 metri. HC Vaslui a confirmat evoluția excelentă de la Cupa României, reușind încă o partidă frumoasă în disputa cu vicecampioana Știința Municipal Bacău. Formația vasluiană a fost la un pas de a produce surpriza, însă nu a gestionat foarte bine finalul, pierzând la limită, scor 30-29. Startul a aparținut vasluienilor, iar după zece minute tabela arăta 7-5 în favoarea elevilor lui Leonard Bibirig și Laurențiu Cozma. Băcăuanii s-au trezit din…