Home » National » Simona Halep, învinsă de Serena Williams, scor 6-2, 4-6, 7-5, în semifinale, la Miami

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, a ratat calificarea în finala turneului de categorie Premier Mandatory Miami Open, după ce a fost învinsă, vineri, cu scorul de 6-2, 4-6, 7-5, de numărul 1 mondial, americanca Serena Williams, în semifinalele competiției.

Meciul a durat două ore și opt minute, iar Williams, de șapte ori campionă la Miami Open și câștigătoarea ultimelor două ediții, a obținut a cincea victorie, din șase partide jucate cu Halep.

Prezența în penultimul act este recompensată la Miami Open cu un premiu de 220.230 de dolari și 390 de puncte WTA.

Simona Halep își consolidează locul 3 WTA după acest turneu. Ea se va apropia de la 1.089 de puncte la 319 puncte de rusoiaca Maria Șarapova, clasată pe locul 2 și eliminată în manșa secundă a competiției din Florida.

Luna trecută, ocupantele locurilor 1 și 3 WTA ar fi trebuit să joace una împotriva celeilalte și în semifinalele turneului de la Indian Wells, dar Williams s-a retras înaintea partidei, din cauza unei accidentări la genunchi.

Halep și Williams s-au întâlnit ultima dată, în octombrie 2014, în finala Turneului Campioanelor, românca fiind învinsă, cu scorul de 6-3, 6-0. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit și în Grupa Roșie a competiției, când Halep a câștigat cu 6-0, 6-2.

Anterior, ele au mai jucat de trei ori și de fiecare dată s-a impus Williams. Prima dată au evoluat una împotriva celeilalte în 2011, în turul doi al turneului de la Wimbledon, când Serena Williams a câștigat în trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-1. Următoarele două partide au avut loc în 2013 și s-au încheiat cu scorul de 6-3, 6-0, în semifinalele turneului de la Roma, și cu scorul de 6-0, 6-4, în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati.

În cealaltă semifinală a turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami, Carla Suarez Navarro (Spania), locul 12 WTA și cap de serie numărul 12, a învins-o, joi, cu scorul de 6-3, 6-3, pe Andrea Petkovic (Germania), locul 10 WTA și cap de serie numărul 9.

Finala dintre Serena Williams și Carla Suarez Navarro va avea loc sâmbătă.

Primul game este câștigat de adversara Simonei

Prima care servește este Serena Williams.

Sursa: mediafax.ro

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, a ratat calificarea în finala turneului de categorie Premier Mandatory Miami Open, după ce a fost învinsă, vineri, cu scorul de 6-2, 4-6, 7-5, de numărul 1 mondial, americanca Serena Williams, în semifinalele competiției. Meciul a durat două ore și opt minute, iar Williams, de șapte ori campionă la Miami Open și câștigătoarea ultimelor două ediții, a obținut a cincea victorie, din șase partide jucate cu Halep. Prezența în penultimul act este recompensată la Miami Open cu un premiu de 220.230 de dolari și 390 de puncte WTA. Simona Halep își consolidează…