Home » National » Steaua a învins Dinamo, scor 3-1, în derbiul etapei a XXX-a a Ligii I. Meciul, întrerupt după ce Arlauskis a fost lovit de un obiect aruncat din tribună

Formația Steaua a învins, duminică seară, pe Arena Națională, cu scorul de 3-1 (0-0), echipa Dinamo, în derbiul etapei a XXX-a a Ligii I, meci marcat de incidente, și s-a apropiat la două puncte de liderul clasamentului, ASA Târgu Mureș.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Stanciu ’76 (penalti), ’79 și Prepeliță ’90+23 (penalti). Pentru Dinamo a înscris Elhamed, în minutul 90+16.

0-1: Stanciu a transformat un penalti acordat pentru un fault asupra sa al lui Bărboianu;

0-2: La un un-doi între Stanciu și Chipciu, mingea a ajuns la Stanciu, iar acesta a șutat de la 14 metri în stânga lui Marc.

1-2: Elhamed a trimis mingea în plasă din șase metri, după o pasă de la Bilinski.

1-3: Prepeliță a transformat un penalti acordat pentru un fault al lui Bunoza la Țucudean.

Dinamo: T. Marc – Bărboianu, A. Marc, Bunoza, Filip – Nedelcearu – Matei (Rotariu ’90+3), Cristescu (Bilinski ’83), Alexe, Lazăr (Elhamed ’75) – M. Niculae. Antrenor: Flavius Stoican.

Steaua: Arlauskis – Râpă, Varela, Toșca, Guilherme – Prepeliță, Breeveld (Filip ’90+13) – Ad. Popa (Țucudean ’86), Stanciu (Iancu ’90+7), Tănase – Chipciu. Antrenor: Constantin Gâlcă.

Cartonașe galbene: Matei ’42, Nedelcearu ’45+2, Bunoza ’90+21 / Arlauskis ’45+2, Breeveld ’69, Ad. Popa ’86.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă cu Cristian Balaj la centru, ajutat la cele două linii de Valentin Avram și Alexandru Cerei. Arbitri adiționali au fost Cătălin Popa și Adrian Cojocaru, iar rezervă Daniel Mitruți.

Observatorii partidei au fost Cornel Sorescu și Paul Mincu.

Partida a început cu aproximativ cinci minute întârziere, din cauza torțelor, petardelor și fumigenelor aruncate de fanii dinamoviști de la PCH.

În minutul 17, suporterii dinamoviști de la Peluza Cătălin Hâldan au aruncat bucăți de scaune și torțe către Stanciu, care executa un corner. Suporterii de la Peluza Sud a lui Dinamo au afișat două bannere: „Un paradox în continuare, FC Gazde joacă în deplasare”, „Vrem Dinamo de altădată, nu fotbaliști fără mentalitate”.

Startul reprizei secunde a fost de asemenea întârziat aproape un minut, după ce a fost aruncată o torță în zona porții apărate de Giedrius Arlauskis. După câteva secunde de joc, meciul a fost întrerupt din cauza torțelor aruncate de fanii dinamoviști în zona porții lui Arlauskis și după ce un obiect l-a lovit pe portarul Stelei. Centralul Cristian Balaj a trimis cele două echipe la vestiare, iar oficialul dinamovist Ionel Dănciulescu și căpitanul Marius Niculae au mers să discute cu suporterii. Jocul s-a reluat după aproximativ 18 minute. În momentul în care jucătorii Stelei au revenit pe teren pentru reluarea jocului, spectatorii de la tribuna oficială au aruncat o sticlă de apă spre aceștia. Centralul Cristian Balaj a luat sticla și a băut din ea.

După ce Stanciu a înscris golul al doilea, fanii dinamoviști au aruncat din nou cu torțe pe gazon, acestea fiind scoase în afara terenului atât de jucătorii dinamoviști cât și de arbitri.

La scorul de 2-0 pentru Steaua, suporterii dinamoviști au scandat: „Demisia”.

La finalul a 90 de minute, arbitrul de rezervă a indicat 20 de minute de prelungire.

În minutul 90+3, Țucudean a trimis mingea în poarta apărată de Marc, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

După fluierul final al jocului, au avut loc incidente între jucătorii celor două echipe. Inițial s-au îmbrâncit Varela și Elhamed, după care a avut loc un conflict între mai mulți jucători și membri ai stafurilor tehnice ale celor două formații. Incidentele au durat aproximativ un minut.

La meciul de pe Arena Națională au asistat 25.863 de spectatori.

Galeria Stelei nu a fost prezentă, însă în public s-au aflat aproximativ 2.000 de susținători ai Stelei. Steaua a avut la dispoziție 3.000 de bilete pentru acest meci.

Sursa: mediafax.ro

Formația Steaua a învins, duminică seară, pe Arena Națională, cu scorul de 3-1 (0-0), echipa Dinamo, în derbiul etapei a XXX-a a Ligii I, meci marcat de incidente, și s-a apropiat la două puncte de liderul clasamentului, ASA Târgu Mureș. Golurile învingătorilor au fost marcate de Stanciu '76 (penalti), '79 și Prepeliță '90+23 (penalti). Pentru Dinamo a înscris Elhamed, în minutul 90+16. 0-1: Stanciu a transformat un penalti acordat pentru un fault asupra sa al lui Bărboianu; 0-2: La un un-doi între Stanciu și Chipciu, mingea a ajuns la Stanciu, iar acesta a șutat de la 14 metri în stânga…