Home » National » IRLANDA DE NORD – ROMÂNIA, scor 0-0, în preliminariile Campionatului European din 2016. România ocupă primul loc în grupa F după șase etape

Reprezentativa României a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susținut, sâmbătă, la Belfast, în compania selecționatei Irlandei de Nord, în etapa a șasea a grupei F de calificare la Campionatul European din 2016.

La meciul de la Belfast, pentru naționala României a debutat și atacantul Florin Andone, care a intrat pe teren în minutul 72, în locul lui Claudiu Keșeru.

Irlanda de Nord: McGovern – C. McLaughlin, McAuley,  J. Evans (Cathcart ’79), Brunt – Ward (C. Evans ’79), Norwood,  Davis, Baird, Dallas – K. Lafferty. Selecționer: Michael O’Neill

România: Tătărușanu – Papp, Chiricheș, Grigore, Sepsi – Prepeliță, Pintilii – Torje, Maxim (Tamaș ’90), Chipciu (Stancu ’61) – Keșeru (Andone ’72). Selecționer: Anghel Iordănescu

Cartonașe galbene: Brunt ’50 / Pintilii ’29, Sepsi ’47, Torje ’78

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Spania, cu Carlos Velasco Carballo la centru, ajutat de asistenții Roberto Alonso și Juan Yuste, de arbitrii adiționali Carlos Del Cerro și Santiago Jaime, și de al patrulea oficial Marcos Alvarez Moreno.

România ocupă primul loc în grupa F după șase etape din preliminariile Euro-2016

Reprezentativa României ocupă primul loc în grupa F, cu 14 puncte, după disputarea a șase etape din preliminariile Campionatului European din 2016.

România are patru victorii, scor 1-0 cu Grecia, 1-0 cu Finlanda, 2-0 cu Irlanda de Nord, 1-0 cu Insulele Feroe, și două remize, scor 1-1, cu Ungaria și 0-0 cu Irlanda de Nord.

Locul doi este ocupat de Irlanda de Nord, cu 13 puncte, iar pe trei se află Ungaria, cu 11 puncte.

Insulele Feroe este pe locul patru, cu șase puncte, iar Finlanda ocupă locul cinci, cu 4 puncte.

Grecia a acumulat două puncte și este ultima în grupă.

Etapa a șaptea programează, la 4 septembrie, meciurile Grecia – Finlanda, Insulele Feroe – Irlanda de Nord și Ungaria – România.

LIVE TEXT

Minutul 90: FINAL

Minutul 77: Atacantul Florin Andone a debutat pentru prima reprezentativă a României.  În vârstă de 22 de ani, Andone a intrat pe teren în minutul 72, în locul lui Claudiu Keșeru.

Minutul 60:  Schimbare făcută de Iordănescu: Iese Chipciu și intră Bogdan Stancu.

Minutul 46: S-a reluat partida.

Minutu 45: PAUZĂ

Minutul 25: Pintilii s-a accidentat, după ce tot el l-a faultat cu picioarele în față pe Baird. Jucătorul român primește cartonașul galben.

Minutul 18: Ocazie petru România: Torje a driblat trei jucători, însă Maxim îi iese în față în apropierea careului mic și nu poate să tragă! Mingea ajunge, în cele din urmă, la Chipciu, care trage la 10 metri peste poartă.

Minutul 1: Meciul a început.

Echipele de start:

România: Tătărușanu – Papp, Chiricheș, Grigore, Sepsi – Pintilii, Prepeliță – Torje, Maxim, Chipciu – Keșeru. Selecționer: Anghel Iordănescu

Irlanda de Nord: McGovern – McLaughlin, Evans, McAuley, Ward – S. Davis, Baird, Norwood – S. Dallas, K. Lafferty, Brunt. Selecționer: Michael O’Neill

Sursa: mediafax.ro

Reprezentativa României a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susținut, sâmbătă, la Belfast, în compania selecționatei Irlandei de Nord, în etapa a șasea a grupei F de calificare la Campionatul European din 2016. La meciul de la Belfast, pentru naționala României a debutat și atacantul Florin Andone, care a intrat pe teren în minutul 72, în locul lui Claudiu Keșeru. Irlanda de Nord: McGovern - C. McLaughlin, McAuley,  J. Evans (Cathcart '79), Brunt - Ward (C. Evans '79), Norwood,  Davis, Baird, Dallas - K. Lafferty. Selecționer: Michael O'Neill România: Tătărușanu - Papp, Chiricheș, Grigore, Sepsi - Prepeliță, Pintilii - Torje, Maxim (Tamaș '90), Chipciu…