Home » National » România a REMIZAT cu Finlanda, scor 1-1, în preliminariile Euro-2016. Suporterii au părăsit tribunele strigând “Demisia!” / REACȚIILE jucătorilor

Reprezentativa României a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), partida disputată joi seară, pe Arena Națională, în compania selecționatei Finlandei, în penultima etapă a grupelor de calificare la Campionatul European din 2016, meci la care golul “tricolorilor” a fost marcat în minutul 90+1. Suporterii au început să părăsească tribunele înaintea finalului, mulți dintre ei strigând “Demisia!”.

Golurile au fost marcate de Hoban ’90+1 pentru România și Pohjanpalo ’67 pentru Finlanda.

0-1: Pukki scapă singur cu Papp și Chiricheș, întoarce mingea și îi pasează lui Pohjanpalo care înscrie din opt metri.

1-1: Maxim pasează peste apărarea finlandezilor până la Andone, acesta șutează de la opt metri în portar și Hoban, din apropiere, înscrie în poarta goală.

În minutul 55, Gabriel Torje a ratat o ocazie importantă, el trimițând mingea în bara din stânga portarului Hradecky cu un șut de la aproximativ 18 metri.

România: Tătărușanu – Papp, Chiricheș, Grigore, Raț – Hoban – Torje (Ad. Popa ’87), Sânmărtean, Chipciu (Maxim ’60) – Stancu (Andone ’69), Keșeru. Selecționer: Anghel Iordănescu.

Finlanda: Hradecky – Arkivuo (Jelasto ’64), Arajuuri (Toivio ’61), Moisander, Uronen – Ring, Schuller, Halsti, Hetemaj – Pukki, Pohjanpalo (Hamalainen ’77). Selecționer: Markku Kanerva.

Cartonașe galbene: Pohjanpalo ’48, Halsti ’54, Toivio ’73, Hetemaj ’82.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Scoția, formată din Craig Thomson (central), David McGeachie, William Conquer (asistenți), Steven McLean, Andrew Dallas (adiționali) și Douglas Ross (rezervă).

Din minutul 85, suporterii au început să scandeze: “Demisia”. Mulți dintre ei au început să părăsească arena și i-au fluierat pe jucătorii români.

• România și-a asigurat cel puțin participarea la barajul pentru calificarea la Euro-2016

Echipa națională a României și-a asigurat cel puțin participarea la barajul pentru calificarea la Campionatul European din 2016, după ce a terminat la egalitate cu reprezentativa Finlandei.

România se află pe locul secund, cu 17 puncte, și nu mai poate fi ajunsă de Finlanda, care se află pe poziția a patra, cu 11 puncte.

Cu o etapă înainte de încheierea preliminariilor Campionatului European din 2016, clasamentul grupei F este următorul:

• Ovidiu Hoban: Dacă nu batem în Feroe, înseamnă că nu merităm să mergem la Euro

Mijlocașul echipei naționale a României, Ovidiu Hoban, a declarat, joi seară, după remiza din meciul cu Finlanda, că dacă “tricolorii” nu vor câștiga meciul din deplasare cu Insulele Feroe, însemană că nu merită să se califice la Campionatul European din 2016.

“Îmi pare rău că nu am satisfăcut fanii. Noi suntem dezamăgiți că n-am câștigat. Trebuie să vedem partea bună a lucrurilor. Încă păstrăm șanse de calificare. Dacă batem în Feroe, suntem calificați. E foarte greu să ataci 90 de minute. Îmi pare rău că nu am marcat mai multe goluri, am avut foarte multe ocazii. Trebuie să mergem în Feroe și să câștigăm. Dacă batem, îi vom face pe toți fericiți. Dacă nu batem în Feroe, înseamnă că nu merităm să mergem la Euro”, a spus Hoban.

• Bogdan Stancu: Mingea nu a vrut să intre în poartă, am avut puțin ghinion

Mijlocașul echipei naționale a României, Bogdan Stancu, a declarat, joi seară, după remiza din meciul cu Finlanda, că mingea nu a vrut să intre în poartă și a precizat că “tricolorii” au avut puțin ghinion.

“Nu se transformă în misiune imposibilă această calificare. Pur și simplu mingea nu a vrut să intre în poartă. Am avut puțin ghinion, portarul lor a fost într-o zi mare. Pe noi ne-a costat acel contraatac al lor, dar mă bucur că am avut puterea să revenim pe final în cărțile calificării”, a spus Stancu.

Jucătorul român a afirmat că reprezentativa Insulelor Feroe nu trebuie tratată de sus: “E clar că noi trebuie să mergem în Insulele Feroe și să câștigăm. Nu trebuie să îi tratăm de sus, trebuie să fim serioși și să câștigăm. Sincer, nu mă gândeam că o să stăm în ultimul meci cu Feroe, dar iată că s-a întâmplat”.

• Gabriel Torje: Meritam mai mult din acest meci

Mijlocașul echipei naționale a României, Gabriel Torje, a declarat, joi seară, după remiza din meciul cu Finlanda, că “tricolorii” meritau mai mult din această întâlnire.

“Am tremurat până la final. E supărare mare, pentru că ne doream să câștigăm astăzi și să mergem liniștiți în Insulele Feroe. Acum trebuie să suferim până în ultima clipă și să câștigăm acolo. Nu cred că cineva poate să ne condamne azi că echipa națională nu s-a dăruit. Meritam mai mult din acest meci”,a spus Torje.

Jucătorul român a promis că toată lumea va fi fericită după meciul de duminică din Insulele Feroe: “Am fost norocoși un minut în ultimele patru meciuri, în minutul 90+4 al meciului de astăzi câmd am reușit să egalăm. Dar nu trebuie să dăm vina pe ghinion, trebuie să băgăm mingea în poartă. Rămânem tot la mâna noastră, pentru că depinde doar de noi meciul de duminică. Va fi meciul unei generații, al unei națiunii. Eu și colegii mei promitem că duminică toată lumea va fi fericită”.

La partida de pe Arena Națională au asistat aproximativ 54.000 de spectatori. În tribune s-au aflat și Simona Halep și Ion Țiriac.

Meciul ar fi trebuit să se dispute fără spectatori, ca urmare a unei decizii a Comisiei de Disciplină a UEFA, însă Comisia de Apel a forului a hotărât luni să anuleze sancțiunea.

La aproximativ un sfert de oră după startul jocului, în stadion încă nu intraseră peste 10.000 de fani, care așteptau la porți. La intrări s-au înregistrat incidente între suporteri și jandarmi.

În prima și în a doua repriză s-au aruncat petarde dintr-una dintre peluze. De la stația de amplificare s-a făcut în repetate rânduri apel către suporteri să nu mai arunce. La începutul reprizei a doua, suporterii de la aceeași peluză au scandat injurii la adresa FRF.

În momentul în care au fost înlocuiți, Chipciu, Stancu și Torje au fost fluierați de public.

DESFĂȘURAREA LIVE TEXT A PARTIDEI:

23:36 – FLUIER FINAL: România – Finlanda se termină 1-1

23:33 – GOL ROMÂNIA! Ovidiu Hoban egalează în prelungiri.

23:30 – Mulți suporteri părăsesc tribunele, strigând “Demisia!”.

23:21 – Finlanda a avut două ocazii imense, prin Ring și Pukki, dar Tătărușanu a reușit să limiteze proporțiile dezastrului care se întrevede

23:16 – Am depășit recordul de minute fără gol înscris – 413. Ne aflăm pe locul al treilea în clasament, cu 16 puncte, la egalitate cu Ungaria, și vom sta din nou la mâna rezultatelor în ultima etapă. Keșeru tocmai a respins de pe linia porții finlandezilor o reluare cu capul a lui Grigore

23:14 – Andone intră pe teren în locul lui Stancu. Între timp, ajutorul vine de la Thomson, care nu arată penalty și eliminare după un fault din postura de ultim apărător al lui Grigore

23:08 – GOL FINLANDA! Pohjanpalo deschide scorul în minutul 67, după o greșeală a fundașilor centrali

23:00 – Sânmărtean obține multe faulturi și face ordine la mijlocul terenului, dar are și momente în care nu pasează la timp. Chipciu iese de pe teren, iar locul său e luat de Alexandru Maxim

22:57 – A DOUA BARĂ! Torje șutează din afara careului, mingea e deviată de Moisander, dar se izbește de bara porții lui Hradecky. Imediat, pe contraatac, Tătărușanu scapă inexplicabil o centrare modestă a lui Pukki, dar se redresează la timp. Se pregătește să intre Maxim

22:50 – Finlanda are primele două situații periculoase din repriză. Mai întâi Pukki încearcă o centrare pentru Pohjanpalo, dar Tătărușanu reține, apoi același atacant finlandez reia cu capul, dar goalkeeper-ul Fiorentinei e din nou pe fază

22:45 – Repriza a doua a început, fără schimbări la pauză în cele două formații.

22:32 – PAUZĂ. Arbitrul fluieră sfârșitul primei reprize, o repriză în care România a ratat ocazii imense de a deschide scorul

22:21 – Chipciu iese în evidență pentru prima dată. Trecut în banda dreaptă, colaborează cu Papp și pasează bine în careu, dar Keșeru dă pe lângă minge din poziție foarte bună

22:10 – Finlandezii au echilibrat puțin partida, însă avem o nouă ocazie, tot în urma unei faze fixe. Grigore reia peste poartă, cu capul, din mijlocul careului

22:05 – Stancu semnează o nouă ocazie mare, după o centrare a lui Raț și o reluare excelentă cu capul, dar Hradecky respinge cumva în corner

22:03 – Prima ocazie mare pentru Finlanda. Tătărușanu a fost atent și a respins de la colțul scurt o minge periculoasă a echipei adverse

22:02 – O petardă a zburat în careul lui Tătărușanu, deși meciul se joacă cu spectatori doar datorită clemenței de care a dat dovadă UEFA. În tribune sunt aproape 40.000 de oameni, iar peste 10.000 de fani încă așteaptă să intre, la un sfert de oră după startul partidei.

Cu câteva minute înainte de începutul meciului au avut loc incidente între suporteri și jandarmi la accesul în stadion, suporterii forțând intrarea.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Jandarmeriei București, Georgian Enache, pentru partida dintre România și Finlanda s-au vândut 54.000 de bilete. La începerea meciului, în tribune erau 40.000 de spectatori, restul aflându-se la porțile de intrare. Enache a precizat că acest lucru s-a întâmplat deoarece fanii au venit foarte târziu la stadion.

21:55 – BARĂ A LUI STANCU! Lucian Sânmărtean a scos un corner din care, servit perfect de Torje, Bogdan Stancu a trimis cu capul în bară. Elevii lui Iordănescu domină primele 10 minute ale partidei

21:49 – Primul minut de joc aduce o ocazie imensă pentru România. Torje bate un corner de pe banda stângă, Grigore deviază de la colțul scurt, iar mingea ajunge la bara a doua, de unde Keșeru reia spre poartă. Uronen intervine la timp și respinge

UPDATE 21:45 – Meciul a început!

Echipele de start la meciul România – Finlanda sunt:

România: Tătărușanu – Papp, Chiricheș, Grigore, Raț – Hoban, Sânmărtean – Torje, Stancu, Chipciu – Keșeru. Selecționer: Anghel Iordănescu.

Finlanda: Hradecky – Arkivuo, Arajuuri, Moisander, Uronen – Ring, Halsti, Schuller, Hetemaj – Pukki, Pohjanpalo. Selecționer: Markku Kanerva.

Arbitrul scoțian Craig Thomson va conduce la centru meciul dintre echipa națională a României și reprezentativa Finlandei. Thomson va fi ajutat de asistenții David McGeachie și William Conquer, de arbitrii adiționali Steven McLean și Andrew Dallas, în timp ce Douglas Ross va fi arbitru de rezervă.

Centralul scoțian a mai condus România – Olanda, scor 1-4, în preliminariile CM-2014.

• Simona Halep și Ion Țiriac asistă din tribune la meci

Jucătoarea de tenis Simona Halep și fostul sportiv Ion Țiriac se află la Arena Națională, unde vor asista la meciul dintre reprezentativele de fotbal ale României și Finlandei, contând pentru grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2016.

Halep și Țiriac au sosit la stadion împreună, cu jumătate de oră înainte de startul jocului.

Ion Țiriac s-a declarat optimist în privința șanselor “tricolorilor”. “Ne calificăm. Ăsta este cel mai bun lucru care se poate întâmpla”, a spus el.

Cu două partide rămase de disputat, România ocupă locul doi în clasamentul Grupei F, cu 16 puncte. Finlanda se află pe poziția a patra, la trei puncte în spatele Ungariei, ocupanta locului trei.

Conform regulamentului UEFA, la turneul final al Campionatul European din 2016 se califică direct primele două echipe din cele nouă grupe ale preliminariilor și reprezentativa cu cel mai bun punctaj dintre ocupantele locurilor trei.

Celelalte opt echipe de pe locurile trei vor disputa un baraj de calificare, în urma căruia patru dintre acestea vor accede la Euro-2016.