Home » Sport » HC Vaslui a învins categoric la Galați, scor 44 – 29

HC Vaslui a învins categoric la Galați, scor 44 – 29

HC Vaslui a învins cu 44 – 29, în deplasarea de la Danubius Galați, meci din cadrul etapei 25 din Liga Națională de handbal masculin. „Lanterna roșie” a fost o pradă ușoară și a condus doar în primele 10 minute, la 2 – 1 și 5 – 4. Jocul superior al vasluienilor a dus rezultatul la 11-7 după primul sfert de oră. Diferența a crescut constant, iar la pauză elevii lui Sandu Iacob conduceau chiar cu 24 – 14. Gazdele au avut o tresărire de orgoliu, reducând diferența la șapte în debutul reprizei secunde, dar apoi diferența de zece hc vaslui - danubius galati1goluri s-a refăcut, scor 35 – 25. Vasluienii au dominat complet finalul de partidă și au terminat meciul în stil de campioană, scor 44 – 29. Rezultatul a urcat-o pe locul 10 în clasament, peste Energia Târgu Jiu. Pentru ca vasluienii să nu aibă emoții și să nu dispute meciuri de baraj, trebuie ca la finalul meciurilor din play-out să se claseze pe unul din locurile 9 sau 10.

În ultimul meci din sezonul regulat, HC Vaslui va întâlni Dunărea Călărași. Adversara vasluienilor atacă locul opt și implicit play-off-ul. Un rezultat pozitiv al vasluienilor le-ar aduce punct sau puncte în lupta pentru evitarea retrogradării. Pentru că dacă Minaur ar ajunge în play-out, vasluienii ar avea mai puține puncte din cauza înfrângerilor din ambele meciuri. Dar asta depinde și de rezultatele celor de la Baia Mare care trebuie să nu piardă în ultima etapă cu cei de la Reșița. (G.P)