Home / Sport / Bârlădeanca Amalia Puflea, cea mai bună la Cupa Andreea Răducan

Bârlădeanca Amalia Puflea, cea mai bună la Cupa Andreea Răducan

Cele mai bune gimnaste junioare din tară s-au întrecut sâmbătă la Bârlad, în cadrul celei de-a VI-a ediții a Cupei „Andreea Răducan”. Gimnasta bârlădeană Amalia Puflea s-a remarcat din nou și a câștigat toate probele la individual, nivel 1.

cupa andreea raducanSala de sport a Colegiului Tehnic „Al. I. Cuza” din Bârlad a găzduit pentru câteva ore peste 100 de gimnaste de 9-10 ani, respectiv categoria junioare III, nivel 1 și 2, de la diverse cluburi din tară.

Alături de gimnastele de la CSS Bârlad au concurat echipe de la Onești, București, Focșani, Constanța, Bacău, Buzău, Ploiești, Sibiu, Timișoara și Galați.

Cele mai bune sportive au fost răsplătite cu medalii, cupe, diplome și premii în bani, oferite prin bunăvoința câtorva sponsori. Toți copii care au participat au fost însă premiați, conform tradiției, pentru a-i impulsiona să continue să practice acest sport. La fondul de premiere, alături de organizatori și sponsori a contribuit și Primăria Bârlad.

Organizatorii au fost mulțumiți de ediția din acest an și sunt dornici să găzduiască și în anul următor acest eveniment, care are toate șansele să fie la fel de reușit, după impresiile pozitive ale echipelor participante, care s-au declarat încântate de organizare. (George PROCA)

Clasamentul la nivel I:

Echipe:
I. SCM Bacău: Iacob Daria, Năsturaș Gabriela, Colbu Lea, Brâncoveanu Anda
II. CSS Petrolul Ploiești: Matei Mara Cătălina, Matei Alexandra Roberta, Libiu Corina Gabriela, Samson Paula Mădălina
III. CSS G Focșani: Istrate Gabriela, Melinteanu Denisa, Melinteanu Larisa, Condrea Octavia

Individual Compus:
I. Puflea Amalia – CSS Bârlad
II. Oprea Ela – CS Dinamo București
III. Mărioara Ana – CS Dinamo București
III. Traicu Erika – CS Farul Constanța

Sărituri
I. Puflea Amalia – CSS Bârlad
II. Oprea Ela – CS Dinamo București
III. Colbu Lea – SCM Bacău
III. Alexandru Adelina – LPS Galați

Paralele:
I. Puflea Amalia – CSS Bârlad
II. Traicu Erila – CS Farul Constanța
III. Ciju Andreea – CS Farul Constanța
III. Oprea Ela – CS Dinamo București

Bârnă:
I. Puflea Amalia – CSS Bârlad
II. Oprea Ela – CS Dinamo București
III. Traicu Erika – CS Farul Constanța
III. Alexandru Adelina – LPS Galați

Sol:
I. Puflea Amalia – CSS Bârlad
I. Oprea Ela – CS Dinamo București
III. Matei Mara Cătălina – CS Petrolul Ploiești
III. Mărioara Ana – CS Dinamo București
(nu a existat locul II)

Clasamentul la nivel II:

Echipe:
I. CSS G Focșani: Damian Rut Naomi, Trestianu Iulia, Bărbosu Ana Maria, Palade Andreea
II. CSS 1 Constanța: Preda Andreea, Oprea Evelina, Popa Nicoleta, Petre Amalia
III. CS Dinamo București: Stupineanu Isabel, Costea Bianca, Gafița Teofana, Cazan Miruna

Individual Compus:
I. Bărbosu Ana Maria – CSS G Focșani
II. Cazan Miruna – CS Dinamo București
III. Petre Amalia – CSS 1 Constanța

Sărituri:
I. Bărbosu Ana Maria – CSS G Focșani
II. Trestianu Iulia – CSS G Focșani
III. Damian Rut Naomi – CSS G Focșani
III. Cazan Miruna – CS Dinamo București

Paralele:
I. Bărbosu Ana Maria – CSS G Focșani
II. Oprea Evelina – CSS 1 Constanța
III. Petre Amalia – CSS 1 Constanța
III. Cazan Miruna – CS Dinamo București

Bârnă:
I. Bărbosu Ana Maria – CSS G Focșani
II. Petre Amalia – CSS 1 Constanța
III. Oprea Evelina – CSS 1 Constanța
III. Duzi Alexandra Cristina – CS Farul Constanța

Sol:
I. Trestianu Iulia – CSS G Focșani
II. Damian Rut Naomi – CSS G Focșani
II. Bărbosu Ana Maria – CSS G Focșani
II. Cazan Miruna – CS Dinamo București

About Tehno Redactor

x

Check Also

Rezultate excepționale ale sportivelor bârlădene la Campionatul Național de Gimnastică!

Echipa de gimnaste a Clubului ...

Echipa de oină a Clubului „Cronos” din Bârlad a câștigat Cupa „Unirii” la un concurs internațional de peste Prut

S-a întors victorioasă! Echipa de ...

Vasluianul cu mușchi de oțel! Emilian Știrbu a pus județul pe harta culturismului internațional

de Daniel MICU A gasit ...

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogeri au apreciat: