Home » Sport » Aur, argint și bronz pentru C.S „Liga de Est”, la campionatul național de juniori II și III

Juniorii II și III de la Clubul “Sportiv Liga de Est” Vaslui au cucerit nu mai puțin de 11 medalii la campionatul național de taekwon-do I.T.F care a avut loc în weekend-ul trecut la Hațeg. La competiție au participat peste 215 sportivi de la 18 cluburi afiliate la Federația Română de Taekwondo ITF din România.

Clubul vasluian s-a prezentat cu o delegație de 16 persoane. Sportivii vasluieni au obținut patru medalii de aur, trei de argint și patru de bronz, iar clubul vasluian s-a clasat pe patru la general. Echipa tul masculin copii formată din Dragoș Florea, Ștefan Stroescu, Ștefan Arnăutu, George Surugiu, Ștefan Postu și Andrei Broască a obținut bronzul. Claudia Postu a obținut titlul de cea mai bună sportivă feminină și a primit pentru performanțele obținute o bicicletă. Aceasta a câștigat aurul la luptă individual juniori III, 10-12 ani -36 kg F. Dar și la tehnici speciale individual juniori III, 10-12 ani F. Denisa Filip, junioară III, a obținut nu mai puțin de trei medalii. A cucerit aurul la luptă individual, 8-10 ani -35 kg F și argintul la tull individual, centuri colorate 8-10 ani F. De asemenea a ocupat poziția a treia a podiumului la tehnici individual juniori III -10 ani F. Aylin Bayrak a urcat și ea pe prima treaptă a podiumului după ce a câștigat la luptă individual juniori III, 10-12 ani -45 kg F. Aceasta a mai obținut bronzul la tull individual juniori III, centuri colorate 10-12 ani F. Andrei Broască a cucerit argintul la tehnici speciale juniori II, 12-14 ani și bronzul la luptă individual juniori ÎI, 12-14 ani -42 kg M. Clara Ipate s-a clasat pe locul doi în competiția de luptă individual juniori III, 10-12 ani -36 kg F. (George PROCA)