Home / Sport / Rugbyștii bârlădeni și-au adus aportul la victoria României A cu Crawshays Welsh RFC
Faza de joc

Rugbyștii bârlădeni și-au adus aportul la victoria României A cu Crawshays Welsh RFC

Ionuț Balaban (CS Dinamo) și Alexandru Țiglă (CSM Olimpia) au făcut parte din primul XV în amicalul României A cu galezii de la Crawshays Welsh RFC, scor 27 – 16. Alți trei bârlădeni, Robert Neagu (CSA Steaua), Alexandru Bucur și Cristian Chirică (Știința Baia Mare) au fost rezerve. În ciuda lipsei omogenității lotului, bârlădenii au avut prestații convingătoare. Un al doilea meci între cele două formații va avea loc sâmbătă, pe Stadionul „Ghencea II”, de la ora 17:30. Ar putea evolua atunci și Vlăduț Zaharia (Timișoara Saracens), bârlădean care se regăsește în lotul extins.

Echipa vizitatoare a profitat de prima șansă avută în a deschide scorul, iar fundașul Matthew Jarvis nu a ezitat din fața butului nostru. După care România A a preluat inițiativa și efortul colectiv s-a concretizat prin finalizarea lui Florin Bardașu, eseu transformat cu siguranță de Samoa Luke. Încercarea echipei noastre nu a surprins pe vizitatori, care au început să combine pe liniile dinapoi. Românii au reușit  să treacă peste momentele de presiune, iar galezii nu au izbutit  să treacă de apărea atentă. Au obținut o lovitură de pedeapsă irosită însă de Samoa Luke, distanța fiind de aproximativ 38 de metri.

Prestația bună a României A a continuat și în cea de-a două parte a primei reprize. Jocul exact în margine și cel al pachetului de înaintare i-a menținut pe galezi în propria jumătate de teren. În minutul 24 Jack Umaga, după o fentă de efect, a găsit culoarul pentru un nou eseu. Acesta a fost ransformat de Samoa Luke,  pentru ca scorul șă devină 14 – 3. În plină dominare a elevilor lui Eugen Apjok și Bogdan Muntean, Crawshays Wesh RFC a dat replica. Au reușit o acțiune frumoasă purtată la mână din propria jumătate de teren pe traseul David Langdon-Dion Jones. Balonul a revenit la primul care a finalizat în terenul nostru de țintă, dar Matthew Jarvis a ratat transformarea. El s-a revanșat câteva minute mai târziu din lovitură de pedeapsă.

Astfel s-a scris istoria primei reprize, cu România A în avantaj la pauză, scor 14-11. După reluare galezii au fost cei care au intrat mai bine în joc, pe fondul numeroaselor schimbări efectuate de staff-ul tehnic al echipei noastre. Matthew Jarvis a avut posibilitatea de a egala, dar a irosit o penalitate. Presiunea vizitatorilor a fost contracarată apoi de acțiunea lui Samoa Luke și Sione Fakaosilea care au mutat jocul în cealaltă jumătate de teren.

Repriza secundă a fost mult mai echilibrată și astfel echipa noastră a profitat de loviturile de pedeapsă din poziție ideală de a fi concretizate. Samoa Luke a majorat ecartul la 20-11, rezultat care s-a menținut până aproape de final. Jocul a fost unul de uzură, disputat cu precădere între cele două linii de 22.

În ultimele minute s-au mai consemnat două eseuri, unul marcat de Luc Jones care a surprins defensiva noastră după o grămadă ordonată. Apoi James Murphy a văzut cartonașul galben, iar galezii nu au rezistat presiunii făcute de înaintarea noastră. Astfel s-a ajuns la un eseu de penalizare pentru România A.

Cartonașe galbene: Cojocaru, respectiv Murphy

România A: 1.Gigi Militaru (Timișoara Saracens), 2. Florin Bardasu (Știința Baia Mare), 3. Vlad Badalicescu (L’Aquila), 4. Ionuț Mureșan (Timișoara Saracens), 5. Andrei Diaconu (U Cluj), 6. Dorin Lazăr CPT (Timișoara Saracens), 7. Răzvan Ilisescu (Graulhet), 8. Marian Gorcioaia (Timișoara Saracens), 9. Alexandru Țiglă (CSM Olimpia), 10. Luke Samoa (Știința Baia Mare), 11. Nicolas Onutu (ROC La Voulte – Vălence Fédérale 1),12. Jack Umaga (Timișoara Saracens), 13. Ionuț Balaban (CS Dinamo), 14. Sione Fakaosilea (Știință Baia Mare), 15. Sabin Strătilă (CSA Steaua) Rezerve: 16. Bogdan Neascu (CS Dinamo), 17. Ovidiu Cojocaru (Știința Baia Mare), 18. Alexandru Gordas (CSA Steaua), 19. Andrei Iurea (Știința Baia Mare), 20. Cristian Chirica (Știința Baia Mare), 21. Răzvan Ailenei (Știința Baia Mare), 22. Vlad Rotar (U Cluj), 23. Alexandru Palii (Știința Baia Mare), 24. Alexandru Bucur (Știința Baia Mare), 25. Marian Ispir (CSM Olimpia), 26. Robert Neagu (CSA Steaua), 27. Mihai Lamboiu (ACS Tomitanii).

Crawshays Welsh RFC: 1.Lewis Smout (Cardiff), 2.Huw Dowden (Pontypridd), 3.Lloyd Bridges (Ebbw Vale), 4.Joe Davies (Newport Dragons), 5.Phil Rees (Merthyr), 6.Edward Siggery (Moseley), 7.Scott Matthews (Cross Keys), 8.Jake Thomas (Pontypridd), 9.Tom Slater (Cardiff), 10.David Lagdon (Ebbw Vale), 11.Luke Ford (Cardiff), 12.David Evans (Aberavon), 13.Gavin Dacey (Methyr), 14.Dion Jones (Llanelli), 15.Matthew Jarvis (Merthyr) Rezerve: 16. Stuart Vokes (Bedwas), 17.Nicky Downs (Neath), 18.Alex Gardner-Key (Bargoed), 19.James Murphy (Cardiff), 20.Adam Powell (Cross Key), 21.Luke Jones (Newport Dragons), 22.Derrie Mattravers (Bedwas), 23.Kieran Meek (Newbridge), 24.Justin James (Llanelli) (G.P)

About Tehno Redactor

x

Check Also

Gimnasta bârlădeancă Daniela Trică reprezintă România la Campionatul Mondial de Junioare

Daniela Trică, fostă gimnastă a ...

Campionatul de fotbal al Ministerului Afacerilor Interne, faza județeană, și-a desemnat câștigătorii

În perioada 31 mai – ...

Poftiți la competiția anuală de baschet Streetball, din centrul Bârladului!

de Simona MIHĂILĂ Unul dintre ...

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogeri au apreciat: