Home » Sport » Aur și Bronz pentru CSS Bârlad

Aur și Bronz pentru CSS Bârlad

dragos ionut nastase

Dragoș Ionuț Năstase și profesorul Vlad Sârbu

Atleții bârlădeni de la CSS Bârlad au participat sâmbătă și duminică la Campionatul Național de atletism pentru copii, unde au făcut o figură frumoasă.

Gabriel Valentin Chiper, pregătit de profesorul Lucian Bolgar, a reușit să cucerească aurul la proba de 800 de metri, după ce a terminat cursa în 2,28,32 minute. La aceeași probă a mai participat și Ionuț Gălățanu, care s-a clasat pe locul șapte. Dragoș Ionuț Năstase a luat bronzul la proba de 500 metri, cu timpul de 1,28,82 minute. Și atletele bârlădence au avut evoluții apreciate, iar Ștefania Paula Cristea – Buhuș a ratat de puțin podiumul la proba de 300 metri. A terminat doar a patra, cu timpul de 43,91 secunde. Aceasta a fost în primele zece și la proba de 200, unde a terminat a șasea, cu timpul de 27,58. Sorana Tutu a reușit să obțină locul zece la proba de 1.500, după ce a terminat cursa în 5,18,02 minute. (George PROCA)