Home » National » Final de drum: Romania – Albania 0-1. Rusine istorica. Tricolorii pleaca in sfarsit in vacanta si scapa de corvoada Euro 2016

Romania lui Mitica, Gigi, Negoita, Netoiu, Niculae, Sandu, Bucsaru & co si-a aratat duminica seara toate limitarile posibile. Intr-un meci ce se anunta pe viata si pe moarte pentru calificarea in optimile Euro 2016, Romania a pierdut cu 0-1 in fata Albaniei, prima infrangere cu vecinii de la sud intr-un meci oficial. A fost un meci chinuitor, in care gafa inexplicabila a lui Tatarusanu din min. 43 i-a permis lui Sadiku sa inscrie un gol care ne-a turnat plumb in picioare. Echipa Romaniei a aratat ca o colectie de jucatori mediocri, iar rezultatul nu e o surpriza. In celalalt meci al grupei, Franta si Elvetia au facut 0-0 si merg impreuna in optimi. Romania merge acasa, cu un singur punct in trei meciuri.

Intr-o prima interventie dupa meci, Sapunaru isi arata dezamagirea. Dar va scutesc de la a citi platitudinile unor mediocritati.

Vom reveni la fotbal cand sportul rege din Romania va redeveni un mix normal de pasiune si business, de fericire juvenila si castig legitim. Cat timp el e domeniul in care puscariasii de lux dicteaza regulile, in care securisti resapati scriu regulamente, in care impresarii sunt bisnitari cu cutitul in buzunar, nu avem ce cauta la Euro si Mondiale. Le maculam. Cat despre meciul in sine, nu e mare lucru de spus. In afara primelor 15 minute, jucate cu verva si ambitie, nu am existat pe teren. Problema e ca nici Albania nu a facut mare lucru, cu doua exceptii: a marcat un gol pe o eroare mare si a blocat cu succes si aproape orice actiune a Romaniei. Chestie de ambitie, de pregatire, dar si putin noroc.

Reactia lui Anghel Iordanescu dupa meci e totusi lucida. Intrebat daca e cea mai slaba nationala a Romaniei, Iordanescu a spus, absolut corect: „Trebuie sa luam jucatorii asa cum sunt, cu problemele lor. 8 dintre ei nu au contract in acest moment, nu au un viitor sigur. Iar in fotbal cel mai mult conteaza prezentul”.

Intrebat daca e ultimul sau meci pe banca, Iordanescu a parat diplomatic: „Intrebati-l pe Burleanu (seful FRF, pentru cine nu a auzit e personaj – n.red.)”.

„A fost o performanta ca am fost aici. Am facut tot ce ne-a stat in putinta sa castigam, dar atat am putut”, a mai spus Generalul. Asa e, armata lui are limite uriase, si chiar e o mare performanta ca am ajuns in Franta. In mod normal, nu prea aveam ce cauta acolo.

Cititi mai jos cronologia meciului care ne-a trimis pe ultimul loc in grupa si ne-a scos de la Euro 2016:

Final!!! Romania – Albania 0-1. S-a terminat chinul, hai inapoi in Liga lui Mitica

Franta – Elvetia 0-0. Nu ca ar mai conta

Min 90+5: Sut Stanciu, iar peste poarta. Deja e redundant sa spun ca-i peste poarta

Min 90+4:
Ooo, pasa la portar de la Dragos Grigore 🙂 Asta spune tot

Min 90+3:
Inca o ocazie Albania, prinde Tatarusanu o reluare cu capul. Torje ia galben 10 secunde mai tarziu. Jucatori care au stralucit prin mediocritate

Min 90+2: Albania nu ne-a mai dat mingea de vreo 3 minute, acum au lovitura libera

Min 90+1. Avem 5 minute de prelungiri, dar ar fi o mare nedreptate pentru albanezi sa-i egalam. Nivelul Romaniei a fost cel mai slab pe care l-am vazut in ultimii 20 de ani

Min 89: In rarele ocazii cand avem mingea o aruncam englezeste pentru jucatorii de atac care le ajung albanezilor la brau. Se prefigureaza o istorica rusine

Min 88:
Albania inca un contra-atac periculos, Tatarusanu prinde centrarea.

Min 87:
Ocazie mare pentru Albania din corner, cap puternic pe langa

Min 87:
Suntem in degringolada totala, Abrashi a tras in blocaj de la 16 m, acum au corner.

Min 86: Corner pentru Albania dupa o cursa nebuneasca a fundasului stanga. Nu mai avem sperante

Min 84: Lovitura libera, Torje de la 23 m perpendicular pe poarta: in zid! Nenorocitul de zid

Min 83: Intra Cana in locul lui Abasha

Min 82: Albanezii trag de timp, dar cine ii poate acuza? Le ia un minut o repunere a balonului in joc. Au antrenor italian si asta inseamna stiinta detaliului, fie el si inestetic

Min 81:
Sut Stanciu iar peste poarta de la 20 de m, dupa ce a crosetat frumos in fata apararii. Ufff, Nicusor…

Min 80:
Chiriches salveaza o centrare periculoasa a lui Hysaj, jocul e incalcit si fara orizont. Pentru noi

Min 79:
Ne grabim, mai avem 12 amarate de minute. Dar minuni s-au vazut, va amintiti de ManU vs Bayern?

Min 78: Sut Stanciu de la 20 m, mult pe langa poarta

Min 76: Ce ocazie a avut Andone, a rupt transversala! Hai, avem vana, avem posesie, ne trebuie golul!

Min 76: Bara Florin Andone!!!

Min 74:
Sanmartean a pierdut periculos si albanezii au plecat ucigator pe contraatac, noroc cu intrarea de raket legal a lui Dragos Grigore

Franta – Elvetia 0-0, doua bare Pogba. Nici acolo nu merg lucrurile bine pentru noi

Min 72: Actiune buna, dar arbitrii il opresc aiurea pe motiv de offside pe Andone. Pacat, era faza de gol

Min 71: Sanmartean e centrul acestei echipe, recupereaza si paseaza pe banda rulanta, dar Torje & co sunt o clasa sub el

Min 70:
Sanmartean ii pune mingea pe tava lui Torje la 20 m, sut slab, control defectuos al balonului. Ufff, nimic nu iese ca lumea in aceasta seara lyon-eza

Min 69: Iese Adi Popa (mana moarta azi), intra Florin Andone

Min 68: Acest meci e un chin pentru toti: si jucatori, si spectatori, si telespectatori. Daca as fi impresar venit la acest meci, as economisi o gramada de bani

Min 67: Bate Sanmartean, direct in zid.

Min 66:
Sanmartean a inventat un dribling frumos si a fost faultat la 25 m lateral stanga. Avem lovitura libera.

Min 64:
Albanezii isi reiau dominatia cu centrari si pase precise. Lovitura libera din lateral stanga, dar scapam datorita unui fault in atac. Tare anemice sunt actiunile noastre

Min 63:
Sut mediocru al lui Agolli de la 20 de m, in diagonala, Tatarusanu balbaie. Ce-i cu portarul nostru?

Min 62:
Corner irosit, dar parca am reintrat in joc. I-a cam lasat benzina pe albanezi

Min 61: Sut violent Torje de la 20 m, direct in blocaj. Avem corner

Min 60: Sanmartean pierde mingea intr-un dribling la fel de confuz precum tot jocul Romaniei. Daca nici lui nu-i ies driblingurile…

Min 59:
A iesit Sadiku (uitat fie-i numele), a intrat Balaj la albanezi

Min 58: Sanmartean a inventat o pasa uluitoare de 40 de metri, Torje n-a inteles nimic si a luat-o pur si simplu pe partea gresita.

Min 57: Alibec a iesit pe targa, accidentarea e serioasa. Pacat, a fost printre putinii care au jucat aproape de potential

Min 56: Iese ALibec, accidentat destul de serios, intra Torje. Nu mai inteleg nimic, cum sa joci fara atacant la 0-1?

Min 55: Centrare slaba Memushaj, dat tot albanezii recupereaza. Alibec sa vaita rau, a calcat urat

Min 54:
Galben pentru Matel si lovitura libera pentru tagere de tricou

Min 53:
Nu mai reusim sa iesim din aparare, pressingul albanezilor e absolut ucigator. Asta inseamna sa ai suflet in tine, macar suflet

Min 52:
Tot Abrashi are prim-planul la centrarea din lovitura libera, dar mult prea slab chiar si pentru Tatarusanu

Min 52:
Lovitura libera pentru Albania de 30 de m dupa un fault al lui Grigore. Tremuram la orice faza fixa

Min 50: Sanmartean a reusit un dribling si romanii din tribune au reactionat instantaneu. Simt ca micul mag poate schimba ceva in joc, dar Stancu e de lemn

Min 48:
Alibec a luptat ca un tanc si a recuperat, dar a fost fault. Alibec arata decis sa faca ceva

Min 47: Corner Albania, ocazie cu capul Abrashi. Defensiva galbena pare de mamaliga, zero fermitate in fata unor jucatori totusi rudimentari

Min 46: A inceput repriza a doua. A intrat Sanmartean in locul lui Prepelita. Greu de crezut ca Lucica poate face minuni in 45 de minute, dar sa speram

Cateva statistici la pauza: avem 56% posesie, 247 fata de 151 pase corecte, am alergat cu 2 km mai putin. Dar unde e mai important, pe tabela, suntem condusi

Dincolo, Franta – Elvetia tot 0-0

Romania are nevoie de doua goluri, dar mai ales de inspiratie pentru a putea spera la calificare. Si la un lider in teren, lider care nu exista in momentul asta. Marile sperante – Stanciu si Alibec – au jucat sub potentialul lor, dar marea problema e defensiva, cu un Tatarusanu care parca si-a pus manusile invers. Iar fundasii sunt nesiguri si transfera intregii echipe starea lor. O repriza de cosmar.

Pauza binevenita pentru romani. Nationala nu joaca nimic dupa ce a incasat golul, desi primele 15 minute au fost dominate copios de romania.

Min 45+2: Jucam confuz, la alibi. Pauza

Min 45:
Mai sunt 2 minute de prelungiri. La cum jucam, am avea nevoie de vreo 45.000 de minute ca sa marcam

Min 43:
Moment rusinos pentru Romania dupa acest gol stupid, de echipa de liga a 2-a. Memushaj a centrat previzibil pentru Sadiku, in stanga, dar Tatarusanu a iesit absolut stupid si varful albanez a marcat in poarta parasita de portar

!!! Min 43: Romania – Albania 0-1!!! Gol Albania dupa o eroare uriasa a lui Tatarusanu!

Min 42:
Nivelul tehnic al meciului e cam de play-out-ul Ligii I. Extrem de multe greseli individuale la ambele echipe

Min 40:
Corner Stanciu, Alibec a incercat un calcai la coltul scurt, albanezii au blocat rapid

Min 39:
Sadiku din nou in offside dupa o pasa filtranta. Atitea emotii cu Albania, bine ca nu avem ultimul meci cu Spania ori Anglia

Min 38: Jucam riscant de 10 minute, albanezii recupereaza multe mingi si trec usor prin mijlocul nostru

Min 36: Ocazie mare pentru Basha, trage din 15 metri singur-singurel peste poarta dupa cornerul Albaniei

Min 35: Pericol urias, Memushaj trage tare din 6 m, din unghi, dar Tatarusanu respinge in corner. Terenul s-a inclinat spre poarta noastra

Min 33:
Hysaj a facut o faza excelenta pe stanga, cu potential mare de pericol pentru Tatarusanu, dar Lenjani a continuat prost si a pierdut.

Min 32:
Sadiku (atentie cum puneti accentul :)) il chinuie putin pe Chiriches. Aut pentru albanezi

Min 31:
A trecut jumatate de ora, romanii au mai oprit motoarele ce fusesera ambalate la maximum in primele 20 de minute. Jocul a devenit mai degraba confuz, iar Albania nu ne poate pune probleme decat pe eroarea noastra.

Min 29:
Grigore vrea sa scurtcircuiteze Albania si da o pasa pe culoar lui Alibec, dar varful Astrei se intoarce mai greu.

Min 28: Avem 57% posesie si un raport covarsitor al paselor: 127 fata de 65, aproape dublu (sursa: UEFA)

Min 26: Albanezii au prins aripi dupa ocazie si se avanta spre poarta lui Tatarusanu. Dar tot Romania a recuperat rapid si lui Alibec i-a lipsit viteza a 5-a ca sa prinda o pasa pe culoar

Min 24: Ocazia lui Lenjani a plecat de la Sapunaru, care a pierdut prea usor mingea dupa o intrare dura a aceluiasi Lenjani, apoi mingea a circulat lejer prin fata apararii romanes si fundasul Lenjani a tras peste poarta goala din fix 6 m. Noroc ca e fundas.

Min 24: Ocazie uluitoare, uriasa a Albaniei: Lenjani rateaza cu poarta goala din 6 metri dupa ce apararea noastra a visat!

Min 22: Atac dur Abrashi in tusa, lovitura libera pentru noi. Slab executata, recuperam. Sintem clar peste ei, dar lipseste luciditatea

Min 21: Franta – Elvetia 0-0, francezii se chinuie si cu helvetii

Min 20:
Sut Basha de la 30 m, slab, Tatarusanu prinde fara griji

Min 19:
Recuperare Prepelita la 18 m de careul albanezilor, dar e hent. Meciul curge doar spre poarta Albaniei

Min 16: Inca un fault dur al albanezilor, Hysaj i-a pus o talpa pe picior lui Prepelita. Artagosi si duri albanezii

Min 14:
Alibec, ce jucator minunat! A carat trei fundasi in spate si a tras de la 25 de metri spre vinclu, dar mingea a trecut la o palma de bara!

Min 13: Prima jumatate de ocazie pentru albanezi, dar Sadiku era in offside. Oricum era izolat intre patru fundasi

Min 11: Nicusor Stanciu pare in zi buna, alearga si incearca sa desfaca lacatul albanez cu pase decisive. Una daca il ajunge pe Alibec pe pozitie viitoare si ar fi pericol mare

Min 10:
Albanezii incearca sa iasa din inghesuiala, dar par cu o clasa sub romani. Cei doi inchizatori romani isi fac treaba excelent, albanezii nu pot trece de jumatate

Min 8:
Am revazut sutul lui Bogdan Stancu: voleu cu stangul, din intoarcere, pacat ca s-a dus exact pe portar. Dar buna executie, imi aminteste de atacantul reinventat de Dan Petrescu la Unirea Urziceni

Min 8: Sut violent si periculos al lui Stancu, scos printr-un reflex bun de Berisha. Dominam net, sper sa putem mentine ritmul

Min 7:
Cartonas galben pentru Basha dupa o intrare extrem de urata, cu crampoanele pe coastele lui Hoban. Urata intrare

Min 6:
Avem posesia si controlul tactic, dar albanezii joaca excelent la interceptie. Hoban e tavalit serios

Min
5: Al doilea sut in 5 minute: Hoban a tras de la 20 m lateral stanga, dar destul de moale, Berisha a aparat usor. E bine

Min 4. Prima ocazie, sut bun al lui Nicusor Stanciu de la peste 20 de m, putin peste poarta. Hai, Nicusor!

Min 2: Cei peste 30.000 de albanezi din tribune ii fluiera copios pe romani. Atmosfera incendiara facuta de albanezii din tribune

Ora 22.00, Min 1.: Incepe! Allez les jaunes! Avem lovitura de incepere

Ora 21.56: Imnul Romaniei. Cu Alibec inainte, sa dam dovezi la lume ca-n aste picioare curge un sange de golgeter!

Ora 21.56: E intonat imnul Albaniei. Suna foarte familiar (muzica e scrisa de Ciprian Porumbescu). Asa da infratire 🙂

Ora 21.55. Echipele se pregatesc sa intre pe teren. 5 minute pana la inceprea meciului!

Ora 21.41: Cititorul adi_b_razzor ironizeaza pastrarea lui Bogdan Stancu in primul 11. La cit cara pianul din careu in careu, sint convins ca e preferatul lui Iordanescu, cu mult peste cantareti la pian ca Sanmartean 🙂

Ora 21.38: Romanii sunt pe teren, testeaza rezistenta brazdelor de gazon. Sa nu uitati sa va luati smocurile norocoase

Ora 21.34: Asa arata vestiarul Romaniei. Observati diversitatea cromatica in privinta ghetelor. O adevarata selectionata a elegantei, nu? 🙂

Ora 21.26: DEX spune ca „bucurie” vine din albaneza. Sa speram ca albanezii ne vor face cadou in seara asta o bucurie adevarata 🙂

Ora 21.25: Avem si echipa Albaniei: Berisha, Lila, Lenjani, Hysaj, Agolli (capitan), Basha, Memushaj, Sadiku, Mavraj, Ajeti, Abrashi

Ora 21.12: Surpriza vine de la echipa Frantei, unde Dimitri Payet, vedeta echipei din primele doua meciuri, e rezerva. Hmmm

Ora 21.10: UEFA a confirmat echipa anuntata de FRF. Deci mergem cu Alibec, Stancu, Stanciu si Popa in atac. Sa fie cu noroc 🙂

Ora 21.09: Prezenta lui Matel ca fundas stanga arata ca nici Rat si nici Steliano Filip nu au putut fi recuperati. De vazut cum se va intelege Matel cu Bogdan Stancu pe partea stanga.

Ora 21.04: Daca echipa e cea anuntata de site-ul FRF, inseamna ca Puiu Iordanescu nu a abdicat de la tactica lui cu doi inchizatori clasici (Hoban si Prepelita, in locul accidentatului Pintilii), in ciuda presiunii publice mari de a incepe cu Sanmartean titular alaturi de Hoban. Un antrenor conservator, Iordanescu nu se dezminte nici de data asta. Avind in vedere agresivitatea Albaniei si stilul pe contraatac imprimat de antrenorul italian, s-ar putea sa nu fie o idee rea. Mai ales ca plusul de creativitate e asigurat de Nicusor Stanciu.

Ora 21.02: Site-ul FRF a anuntat deja echipa Romaniei. Iata componenta primului 11 trimis pe teren de Anghel Iordanescu: Tătărușanu – Săpunaru, Chiricheș (Capitan), Grigore, Mățel – Hoban, Prepeliță – Adi Popa, Nicusor Stanciu,  Bogdan Stancu – Alibec

Meciul este condus de o brigada de arbitri din Cehia, condusa la centru de Pavel Královec. Interesant ca unul dintre arbitrii aditionali are un nume cu rezonante romanesti, Petr Ardeleanu. Sa speram ce e de bun augur 🙂

Meciul se joaca pe Stade de Lyon, vremea e innorata si extrem de rece pentru aceasta perioada a anului. Sper ca tricolorii sa aprecieze racoarea cu care i-a intampinat Lyon-ul; daca meciul ar fi fost la Bucuresti, aveau nevoie de masti cu oxigen la pauza.

Ce sanse are Romania sa treaca de grupe si sa acceada in optimi? Destul de bune, mai ales in cazul unei victorii in fata Albaniei. Romania se poate califica direct de pe locul 2 – daca Franta isi onoreaza statutul de favorit in fata Elvetiei, meci care se joaca tot de la ora 22.00 si de unde HotNews.ro transmite LIVETEXT evolutia scorului. Dar si un egal cu Albania ne poate trimite in optimi – citeste aici calculele complicate facute de Adrian Ilincescu intr-o zi care poate insemna apogeul unei generatii care, in premiera pentru Romania, nu are un lider detasat pe teren.

Sursa: hotnews.ro