Home » National » EURO 2016: Franța, Germania și Belgia se califică în sferturile de finală. Belgienii fac scorul optimilor, 4-0, cu Ungaria

Echipa națională a Franței a învins, duminică, scor 2-1, reprezentativa Irlandei, în a patra optime de finală la Euro 2016, disputată pe stadionul din Lyon, iar naționala antrenată de Didier Deschamps va juca în sferturile de finală împotriva învingătoarei dintre Anglia și Islanda. Germania a învins cu 3-0 Slovacia în al doilea meci al zilei. Scorul zilei, 4-0, a fost înregistrat de Belgia, în disputa cu Ungaria. Este cea mai mare diferență de până acum a optimilor.

A marcat: Griezmann 58′, 61′ / Brady 2′.

Naționala Franței, gazda turneului final al Campionatului European, a obținut calificarea în sferturile de finală ale competiției, unde va întâlni câștigătoarea dintre Anglia și Islanda. Naționala Irlandei a rămas cu un jucător mai puțin după eliminarea lui Duffy, în minutul 66, după un fault la Antoine Griezmann.

Franța: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Pogba, Kante (Coman 46), Matuidi – Griezmann, Giroud (Gignac 73), Payet. Antrenor: Didier Deschamps.

Irlanda: Randolph – Coleman, Keogh, Duffy, Ward – Brady, McCarthy (Hoolahan 72), Hendrick, McClean (O’Shea 69) – Long, Murphy (Walters 65). Antrenor: Martin O’Neill.

Cartonașe galbene: Kante 27′, Sagna 44’/ Coleman 25′, Hendricks 41′, Long 72′.
Cartonașe roșii: Duffy 66′ .

Arbitri: Nicola Rizzoli, Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini; adiționali: Daniele Orsato, Antonio Damato (toți din Italia); rezervă: Aleksei Kulbakov (Belarus).

Observatori: Bo Karlsson (Suedia), Martin Sturkenboom (Olanda).

Stadion: Stade des Lumieres, Lyon.

Germania s-a calificat în sferturile de finală la Euro 2016

Echipa națională a Germaniei a învins, duminică, scor 3-0, reprezentativa Slovaciei, în a cincea optime de finală la Euro 2016, disputată pe stadionul din Lille, iar naționala antrenată de Joachim Low va juca în sferturile de finală împotriva învingătoarei dintre Italia și Spania.

Au marcat: Boateng 8′, Gomez 43′, Draxler 63′ / -.

Naționala Germaniei a obținut calificarea în sferturile de finală ale competiției, unde va întâlni câștigătoarea dintre Italia și Spania. Naționala lui Joachim Low a ratat și un penalty, prin Mesut Ozil, în minutul 14. De asemenea, Germania este singura echipă fără gol primit la acest turneu final.

Germania: Neuer -Kimmich, Boateng (Howedes 72), Hummels, Hector – Kroos, Khedira (Schweinsteiger 76) – Muller, Ozil, Draxler (Podolski 72) – M. Gomez. Antrenor: Joachim Low.

Slovacia: Kozacik – Pekarik, Skrtel, Durica, Gyomber (Salata 84′) – Kuca, Hrosovsky, Skriniar, Hamsik, Weiss (Gregus 46) – Duris (Sestak 63). Antrenor: Jan Kozak.

Cartonașe galbene: Kimmich 46′, Hummels 67’/ Skrtel 13′.
Cartonașe roșii: – .

Arbitri: Szymon Marciniak, Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz; adiționali: Pawel Raczkowski, Tomasz Musial (toți din Polonia); rezervă: Bjorn Kuipers (Olanda).

Observatori: David Elleray (Anglia), Adonis Procopiou (Cipru).

Stadion: Stade Pierre Mauroy, Lille.

Belgia învinge cu 4-0 Ungaria și va întâlni Țara Galilor în sferturi

Echipa națională a Belgiei a învins, duminică seară, scor 4-0, reprezentativa Ungariei, în a șasea optime de finală la Euro 2016, disputată pe stadionul din Toulouse, iar naționala antrenată de Marc Wilmots va juca în sferturile de finală împotriva reprezentativei Țării Galilor.

Au marcat: Alderweireld 10, Batshuayi 78, Hazard 80, Carrasco 90+1

0-1: Kevin de Bruyne execută o lovitură liberă, ungurii îi scapă din marcaj pe Lukaku și Alderweireld, iar fundașul lui Tottenham înscrie cu o lovitură de cap care nu-i dă nicio șansă lui Kiraly.

0-2: Hazard face o fază genială, centrează în fața porții, de unde Batshuayi, introdus pe teren în urmă cu un minut, înscrie fără probleme

0-3: Kevin de Bruyne pasează pentru Hazard, vedeta lui Chelsea scoate din joc trei adversari, trage de la marginea careului și pune capăt unei serii de mai mult de 600 de minute fără gol pentru Belgia la un turneu final.

0-4: Mijlocașul lui Atletico Madrid, Yannick Carrasco înscrie din pasa lui Nainggolan

UNGARIA: Király – Lang, Juhász, Guzmics, Kádár – Gera (Elek 46) – Lovrencsics, Pinter (Nikolics 75), Nagy, Dzsudzsák – Szalai. Antrenor: Bernd Storck.

BELGIA: Courtois – Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Witsel, Nainggolan – De Bruyne, Mertens (Carrasco 70), Hazard (Fellaini 81) – Lukaku (Batshuayi 76). Antrenor: Marc Wilmots.

Cartonașe galbene: Kadar 34′, Lang 47′, Elek 61′ / Vermaelen 67′.

Arbitri: Milorad Mazic, Milovan Ristic, Dalibor Djurdjevic; adiționali: Danilo Grujic, Nenad Djokic (toți din Serbia); rezervă: Jonas Eriksson (Suedia).

Observatori: Jaap Uilenberg (Olanda), Ales Zavrl (Slovenia).

Stadion: Stade de Toulouse.