Home » Sport » Pajura Husi rămâne în Liga a IV-a după ce a pierdut cu 1 – 3 returul barajului cu Avântul Valea Mărului

Hușenii nu au reușit să producă un miracol și au suferit o nouă înfrângere, scor 1 – 3, cu cei de la Avântul Valea Mărului. Gălățenii au promovat în Liga a III-a după ce au câștigat barajul cu 7 – 2 la general. Dacă în tur hușenii au deschis scorul și au intrat în avantaj la vestiare, începutul meciului de sâmbătă le-a turnat acestora plumb în ghete. Ionuț Cristian a deschis scorul pentru gălățeni încă din minutul șapte. După nici un sfert de oră Vlad Antofe puncta și el pentru 2 – 0. Pajura Huși a reușit să marcheze golul de onoare în repriza a doua. Dar a pierdut iar detașat, după ce Cristian Frunză a transformat din penalty pentru 3 – 1. O performanță pe măsura galeriei, care și-a încurajat favoriții cu patos pe toată durata confruntării. Județul Galați are trei echipe în liga a III- a : Avântul Valea Mărului, Sporting Liești și Metalosport Galați. (George PROCA)