Home » Sport » Liceul cu Program Sportiv Vaslui, campioana prestigiosului turneu internațional “Copa Catalunya”

Grupa 2003 (U13) a Liceului cu Program Sportiv Vaslui (LPS) Vaslui a reușit săptămâna trecută o performanță fabuloasă după ce a câștigat Turneul Internațional de fotbal „Copa Catalunya”. Numeroși suporteri români i-au încurajat pe vasluieni pe durata turneului și i-au făcut să se simtă ca acasă. Echipa antrenată de directorul Ionuț Chiochiu a cucerit trofeul după ce a trecut în finală cu 11-10 de College Corinthians din Irlanda. Cele două formații nu au reușit să marcheze într-un meci în care combatantele s-au anihilat, deși ocaziile nu au lipsit. Puștii vasluieni au înregistrat succese pe bandă, fără sa primească gol până la loteria penalty-urilor. Italienii au fost victime în fata fotbaliștilor noștri care le-au marcat 12 goluri în faza grupelor și alte patru în fazele superioare. În grupe, LPS Vaslui a învins cu autoritate pe cei de la ASD C.Schuster 2 și ASD Real Aurelio FA, care au primit câte cinci goluri. În ultimul meci au trecut de Monvico, scor 2 – 0, adversar pe care l-au reîntâlnit în sferturi, scor 4 – 0. LPS Vaslui a disputat apoi semifinala cu Gavarite Calcio, câștigată cu 1 – 0.

La competiția găzduită de provincia Barcelonei la Pineda de Mar, au participat nu mai puțin de 800 de copii, din 40 de țări. La categoria de vârsta 2003 au participat 12 echipe din Irlanda, România, Italia și Polonia, împărțite în trei grupe. Primele două clasate din fiecare grupă și cele mai bune două locuri trei au mers mai departe în sferturi. (George PROCA)