Home » Sport » Asociația Județeană de Fotbal Vaslui a împărțit la Bârlad medalii, diplome și cupe

Înainte de finala câștigată luni la Bârlad de Vitis Șuletea în fața formației Pajura Huși, Asociația Județeană de Fotbal (AJF) Vaslui a organizat Festivitatea de Premiere a finalului de sezon competițional. La festivitate a fost prezent și subprefectul județului, Mircea Gologan. Au primit medalii, diplome, cupe și mingi echipele care au participat în campionatele județene de juniori C, D și E precum și echipele de seniori participante în cadrul Campionatului Liga a 4 a.

Superlativele sezonului proaspăt încheiat, la nivelul fotbalului de seniori au fost:

„Cel mai fair-play oficial” :  Ionel Florea – Multim Perieni;

„Cel mai bun antrenor” : Cuplul de antrenori Adi – Ionuț Racoviță și Marian Tătaru – Pajura Huși

„Cel mai bun portar” :  Valentin Negru – Sporting Bârlad

„Golgheterul campionatului” : Ionuț Cătălin Pintilie (25 goluri) – FC 2007 Gârceni (Smart Negrești)

„Cel mai bun jucător” :  Sergiu Ruja – Pajura Huși

Superlativul Superlativelor : Zaki Afifi Hany Ragab – Vitis Șuletea

La sfârșitul partidei din Cupa României, „Jucătorul Finalei” a fost desemnat Marian Dura de la Vitis Șuletea.

„Felicitări tuturor jucătorilor mai mici și mai mari, părinților, antrenorilor, staff-urilor tehnice, comunităților locale, patronilor, sponsorilor, spectatorilor, domnilor care îngrijesc bazele sportive și nu în ultimul rând arbitrilor și observatorilor precum și personalului din cadrul comisiilor AJF Vaslui. Pentru modul cum ați ales să sărbătoriți fotbalul în acest sezon, vă mulțumim”, se arată într-un comunicat al AJF Vaslui.

Pajura Huși este campioană Ligii a IV-a, care a fost urmată în clasament de FC Garceni 2007 și Sporting Bârlad.

Comstar Vaslui e campioana acestui sezon la juniori E, LPS 2003 a cucerit competiția de juniori D, iar Sporting Juniorul este campioană la juniori C. (George PROCA)