Home » Sport » LPS Vaslui trimite trei sportive în finala Campionatului Național de atletism, la juniori III

Vasluiencele Georgiana Nedelea, Ionela Vîrlan și Izabela Spiridon luptă pentru medalii în etapa finală a Campionatului Național de atletism, la juniori III. Atletele pregătite de profesoarele Viorica Pintilie și Elena Bogoș la Liceul cu Program Sportiv Vaslui, vor concura la probele de 400 m, 800 m , 1.500 m , 3.000 m și 5.000 m.

Atletele de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui au cucerit nu mai puțin de patru medalii la Campionatul Național de juniori II. La competiția care s-a desfășurat luna trecută la Pitești vasluiencele au cucerit o medalie de argint și trei de bronz. Izabela Spiridon s-a remarcat prin faptul că a cucerit de două ori bronzul, la probele de 3.000 metri și 5.000. Cel de-al treilea bronz a fost obținut de Georgiana Nedelea, care a ocupat a treia treaptă a podiumului la proba de 1.500. Ionela Lungu a obținut cea mai importantă distincție, argintul, la proba de 5.000 de metri, cu timpul de 18:42.06 minute. (George PROCA)