Home » Sport » Raul Alexandru Vrabie, medaliat cu bronz la Campionatul Național de juniori III. Rezultate bune și pentru cele două concurente de la CSS Bârlad

Atletul bârlădean, Raul Alexandru Vrabie, a cucerit bronzul la proba de 2.000 metri obstacole, din cadrul Campionatului Național de Juniori III. La etapa finală, care s-a desfășurat la Cluj, sportivul antrenat de profesorul Lucian Bolgar de la Clubul Sportiv Școlar (CSS) Bârlad, s-a clasat al treilea, cu timpul de 6:55.79 minute. A fost devansat de Valentin Dănuț Lepădat, de la CSS Drobeta Turnu Severin și Remus Pop – Moldovan, de la LPS Cluj – Napoca. La proba de 3.000 de metri a fost cel de-al șaselea junior aflat în primul an la categoria sa de vârstă. Acesta a reușit să termine cursa în doar 10:09.43 minute. Ștefania Vîrlan, fostă gimnastă, a reușit și ea un rezultat bun, după ce a fost cea de-a treia atletă care a terminat proba de 800 de metri, aflată în primul an la juniori III. O altă atletă de la CSS Bârlad, Alexandra Andreea Vamă, antrenată de profesorul Vlad Sîrbu, a fost a treia dintre atletele care sunt în primul an la juniori III și care au trecut linia de sosire la 3.000 m. Aceasta a reușit un timp de 10:53.21 minute. (George PROCA)