Home / National / Jocurile Olimpice de la Rio s-au încheiat! România a obținut cinci medalii și s-a clasat pe locul 47. Albert Saritov a adus ultima medalie pentru delegația tricoloră, bronz la lupte libere

Jocurile Olimpice de la Rio s-au încheiat, iar țara noastră a terminat pe locul 47 în clasamentul pe națiuni, cu 20 de locuri mai jos decât în urmă cu 4 ani, la Londra, informează ProSport.

Medaliile României la Jocurile Olimpice:

AUR: Echipa feminină de spadă (Ana Maria Popescu, Simona Gherman, Loredana Dinu, Simona Pop)

ARGINT: Tenis, dublu masculin (Horia Tecău, Florin Mergea)

BRONZ: Canotaj, barca de 8+1 (Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrilă, Iuliana Popa, Mădălina Bereș, Laura Oprea, Adelina Boguș, Andreea Boghian și Daniela Druncea); Gabriel Sîncrăian (haltere, 85 kg), Albert Saritov (lupte libere, categ. 97 kg)

România a terminat pe locul 47 în clasamentul pe națiuni, cu 20 de locuri mai jos decât în urmă cu 4 ani, la Londra. Primele locuri arată în felul următor:

Albert Saritov a câștigat medalia de bronz la categoria 97 kg, după o victorie prin superioritate în fața georgianului Elizbar Odikadze. Luptătorul din Cecenia devine primul sportiv naturalizat care aduce o medalie pentru România la Jocurile Olimpice. Bronzul câștigat de acesta este și prima medalie a luptelor românești după o pauză de 24 de ani! Ultima medalie fusese cucerită în 1992 la Barcelona de Ioan Grigoraș – lupte greco-romane, categoria 130 kg.

Sursa: mediafax.ro