Home » Sport » 11 medalii cucerite de „Shi Tei Do Ko – Absoluto” Bârlad la Cupa României la Brazilian Jiu – Jitsu

Clubul „Shi Tei Do Ko – Absoluto” Bârlad a obținut 11 medalii la Cupa României la Brazilian Ju-Jitsu și a obținut locul I pe echipe la categoria 18 ani. Clubul condus de sensei Bogdan Mazilu a făcut deplasarea cu 11 sportivi și a mai obținut la individual șapte medalii de aur, două de argint și una de bronz.

Pe prima treaptă a podiumului s-au clasat Andrei Popă (74 kg), Alexandru Rîpan (84 kg), George Popă (56 kg), Bogdan Jantea (42 kg), Miruna Marinescu (57 kg) , Vlad Ciripescu (42 kg) și Dănuț Moldoveanu (74 kg). Locul doi a fost obținut de Lucian Chis (30 kg), Ovidiu Răducanu (30 kg), Cosmin Filip (63 kg). Bronzul a fost obținut de George Velic (74 kg).

Competiția s-a desfășurat sâmbătă în organizarea Asociației Pro BJJ, BJJ Belt League România și Clubului Absoluto. A fost stabilit un record pentru BJJ-ul din România cu 419 participanți, reprezentând 33 de cluburi din 4 țări: Bulgaria, Marea Britanie, Republica Moldova și România. (G.P)