Home » Sport » HC Vaslui a fost eliminată din Cupa României de Potaissa Turda

HC Vaslui a fost eliminată din Cupa României de Potaissa Turda

Handbal Club Vaslui a pierdut cu 30 – 31 disputa cu Potaissa Turda din primul tur al Cupei României la handbal masculin. Adversara vasluienilor le-a produs astfel a treia înfrângere din acest sezon. Favorita noastră a fost singura din formațiile de pe loc de play-off care nu a câștigat biletele pentru faza următoare.Partida dintre HC Vaslui și Potaissa Turda a fost singura partidă însă în care s-au înfruntat două echipe din primele opt.

Ambele echipe au pornit la luptă cu multe rezerve ca titulari, iar prim planul în debutul partidei a aparținut formației Potaissa Turda. Gazdele au condus în permanență la 2 – 3 goluri până în minutul 23. Vasluienii au reintrat în joc și au intrat la vestiare conduși după ce au primit gol în ultima secundă, scor 13 – 14. În debutul părții secunde gazdele au preluat cârma partidei și au mărit diferența până la patru. HC Vaslui a reintrat în cărți pentru victorie odată cu intrarea pe teren a fraților Bujor, a lui Didi Hrimiuc și Călin Hagiu. În minutul 59 gazdele făceau 31 – 29 și totul părea pierdut, dar Mihai Bujor a scăpat pe contraatac și a învins portarul advers. Tot el a avut șansa să egaleze și să trimită meciul la aruncările de la șapte metri. În ultimele secunde a trimis o lovitură năprasnică de la mare distanță, care a fost respinsă în bara transversală de Adrian Țenghea. Portarul Potaissei a făcut o partidă extraordinară și a primit o telegramă de convocare pentru a se alătura lotului echipei naționale. Alți trei jucători de la Potaissa Turda sunt convocați de selecționerul Xavier Pascual. HC Vaslui dă și ea un jucător, pe golgheterul Gabriel Bujor care va efectua un stagiu de pregătire cu naționala, în perioada 19-23 decembrie, la Barcelona. Va disputa și un amical, contra naționalei din Qatar. (George PROCA)