Home » Sport » Trei medalii de bronz pentru atleții juniori III din județ

Trei medalii de bronz pentru atleții juniori III din județ

Mai mulți atleți din Bârlad și Vaslui au concurat zilele trecute la Finala Campionatului Național de atletism, la juniori III, unde au reușit trei clasări pe podium.

Gabriela Buzdugan

Gabriela Buzdugan, de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui, a cucerit bronzul la proba de 2000 metri obstacole. A terminat cursa în 7:29. 30 minute. Singurele două sportive care au întrecut-o sunt mai mari cu un an, având o experiență mai mare. Sportiva pregătită de profesoarele Elena Bogos și Viorica Pintilie a fost aproape de o nouă clasare pe podium și la proba de 3.000 metri, unde s-a clasat pe patru. A fost întrecută și aici de două sportive mai mari cu un an. Gabriela Buzdugan a cucerit luna trecută argintul la proba de 5.000 metri, la Campionatul Național de juniori II. A mai obținut titlul național la cros junioare II, cu echipa.

Cosmin Ștefan Badrus

LPS Vaslui a mai cucerit o medalie de bronz la proba de 400 de metri, prin Cosmin Ștefan Badrus. Acesta a fost al treilea care a trecut linia de sosire, după 53.73 secunde. Vasluianul a mai concurat la proba de 200 metri, la care a terminat în prima treime, pe locul 12. A fost urmat de un alt vasluian, Adrian Ionuț Păduraru. La cursa de 100 de metri Păduraru a terminat pe 18 din 48 de sportivi.

Marian Simionică, vasluian cu rezultate remarcabile în trecut, a participat la proba de 5.000 de metri, dar nu a reușit să termine cursa.

Raul Alexandru Vrabie

Clubul Sportiv Școlar Bârlad s-a ales și el cu o medalie de bronz, după o evoluție bună a lui Raul Alexandru Vrabie. Sportivul care se pregătește la CSS Bârlad cu profesorul Lucian Bolgar a luat bronzul la proba de 2.000 de metri obstacole. A terminat cursa în 6:32,59 minute. A mai participat la proba de 3.000 metri, unde a terminat pe patru, cu timpul de 9:36. 24 minute.

Andra Ștefania Vîrlan a terminat pe șase la proba de 3.000 metri, cu timpul de 17:29.42 minute.

Bârlădeanca Sorana Țuțu a terminat pe șapte la proba de 2.000 metri obstacole, în 7:54. 13 minute. E născută în 2003, primul an de juniori 3, astfel că a înfruntat câteva atlete mai experimentate. A mai participat la proba de 800 metri, unde a terminat pe 10, cu timpul de 2:30.72 minute. (George PROCA)