Home » Sport » RC Bârlad dispută sâmbătă ultimul turneu din Campionatul Național de Rugby 7 – DNS,

Rugby Club Bârlad va evolua sâmbătă, la Năvodari, la ultimul turneu din Campionatul Național de Rugby 7 – DNS. Competiția se adresează echipelor din DNS, al doilea eșalon valoric din rugbyul românesc după SuperLigă. Participă CS Năvodari, CS Știința Petroșani, RCM Galați, RC Bârlad, CS Tomitanii Constanța, CS U Arad, Sportul Studențesc și RC Stejarul Buzău.

Bârlădenii au câștigat primul turneu, la Arad după ce a învins în finală pe CS Năvodari cu 19 – 12. A avut un parcurs perfect, cu trei victorii din tot atâtea posibile în faza grupelor. RC Bârlad a terminat însă cel de-al doilea turneu, disputat la Galați, doar pe șase. A reușit doar o remiză în faza grupelor, scor 7 – 7 cu CS Tomitanii. A fost învinsă la mare luptă de Știința Petroșani, scor 19 – 26. A cedat însă complet inițiativa cu RCM Galați, scor 7 – 26. Bârlădenii au pierdut și disputa pentru locul cinci, scor 7 – 24 cu Stejarul Buzău.

RC Bârlad ocupă înaintea turneului de la Năvodari locul patru în clasamentul general, cu 44 de puncte. CS Năvodari, conduce detașat în clasament, cu 59 de puncte. Știința Petroșani a acumulat 50 de puncte, iar pe trei se află RCM Galați, cu 47 de puncte. Pe cinci se clasează CSU AV Arad, cu 39 de puncte. Urmează mult mai modestele Tomitanii Constanța (19 puncte), Sportul Studențesc (16) și Stejarul Buzău (14).

Pe stadionul Flacăra din Năvodari bârlădenii vor înfrunta în grupa B formațiile CSU AV Arad, Sportul Studențesc și RCM Galați. Primul meci al acestora va fi sâmbătă, de la ora 10:45, cu CSU AV Arad, urmat imediat de o partidă cu Sportul Studențesc. De la 17:15 vor înfrunta și echipa gălățenilor. (G.P)