Home » Sport » HC Vaslui, debut cu victorie în fața vicecampioanei CSM București

HC Vaslui, debut cu victorie în fața vicecampioanei CSM București

Handbal Club Vaslui a avut o prestație remarcabilă duminică, reușind să învingă CSM București, vicecampioana din sezonul trecut și formație care dă șase jucători la lotul echipei naționale de handbal seniori. Vasluienii au terminat partida fără prea mari emoții, învingând cu 30 – 26, păstrând avantajul de la pauză (16 – 12).

HC Vaslui ocupă locul trei în Liga Zimbrilor, în timp ce înfrângerea suferită a dus-o pe CSM în subsolul clasamentului, pe locul 12 din 14 formații. Lider este Dinamo București, iar pe doi se află CSU Suceava. Cu o victorie mai figurează în clasament și HCM Minaur Baia Mare, HC Odorhei, AHC Dunărea Călărași și Steaua București.

CSM București și-a schimbat echipa din temelii în această vară la nivelului primului ”7”, completând lotul cu jucători de top din Liga Campionilor. Cele două formații se întâlniseră într-o partidă cu o săptămână în urmă, în cadrul Cupei București, când bucureștenii au învins clar, scor 35 – 20, confirmând calculele hârtiei. În ciuda tuturor aparențelor bucureștenii s-au împiedicat însă din nou de HC Vaslui la începutul sezonului Ligii Naționale, așa cum s-a întâmplat și în ediția trecută de campionat.

Handbaliștii pregătiți de Sandu Iacob și Alexandru Axinte au controlat meciul de la un capăt la altul. Bucureștenii au deschis scorul pentru 1 – 0 însă gazdele au revenit prin frații Bujor. Echipele au reintrat la conducere pe rând până în minutul 17 când HC Vaslui a reușit să mărească diferența la trei lungimi, scor 9 – 6. Bucureștenii au egalat la 10 însă a urmat tăvălugul vasluienilor, care au reintrat la conducere și au mărit diferența în premieră la cinci goluri, scor 17 – 12, în minutul 32. Diferența avea să crească iar în minutul 46, când Gabriel Bujor mărea diferența la șase lungimi. Bucureștenii nu au putut decât să limiteze proporțiile dezastrului, jocul entuziast al vasluienilor nelăsând urmă de îndoială cu privire la unde vor merge cele trei puncte.

Spectatorii au asistat la unul dintre cele mai frumoase meciuri disputate în polivalentă, unde gazdele au oferit spectacol total, cu faze frumoase și o atmosferă de vis. Ultimele două minute s-au disputat cu sala în picioare și spectatorii cântând de bucurie.

Gabriel Bujor, în topul golgheterilor

Gabriel Bujor a demonstrat că sezonul trecut nu a fost o întâmplare și a marcat de nouă ori. Un singur handbalist a reușit o prestație mai bună, Gabriel Buralacu (CSU Suceava, 10 goluri). Tot 9 goluri a reușit în prima etapă și Ilija Sladic de la CSM Focșani. Câte opt goluri au marcat Alexandru Asoltanei (Potaissa Turda), Florin Acatrinei (CSM Făgăraș), Antonio Kovacevic ((HC Odorhei) și Pierre Yives Ragot (HCM Minaur Baia Mare). Câte șapte reușite au avut în prima etapă Stefan Vujic (Steaua), Milos Orbovic (Timișoara), Nikola Crnoglavac (HC Dobrogea Sud Constanța) și Viachesav Sadovyi (HC Odorhei).

Pentru HC Vaslui au mai marcat Alexandru Farcaș (6), Răzvan Farcaș (5), Mihai Bujor, Darius Dragon (câte 3), Silvian Amihăesi (2), Tiberius Moldovanu și Claudiu Dediu (câte 1).

Ce au făcut celelalte echipe

Și celelalte echipe cu pretenții la titlu s-au chinuit în prima etapă. Dinamo s-a impus cu 32-23 la Făgăraș după 35-40 de minute în care nu s-a putut desprinde, iar HC Odorhei a câștigat greu partida de pe teren propriu cu CSM Focșani, 25-23. Steaua a învins Potaissa Turda în extremis, scor 22 – 21.

AHC Dunărea Călărași a învins pe Poli Timișoara cu 24-23 deși în prima repriză bănățenii au condus cu 11-3 și 12-4! George Șelaru a fost artizanul revenirii, magistral între buturi, în timp ce noua achiziție Shahoo Nosrati a semnat golul victoriei.

Deși pornea drept favorită certă, HC Odorhei n-a avut un meci tocmai simplu cu CSM Focșani, o trupă ce nu a cedat în niciun moment pe parcursul celor 60 de minute. La primul meci cu Dragan Djukic pe banca tehnică harghitenii s-au impus cu 25-23, dar victoria a fost conturată în ultimele zece minute ale disputei.

Duelul nou-promovatelor, ce a avut loc la Baia Mare, între Minaur și Iași, a fost tranșat de gazde. Poli Iași a făcut însă un meci foarte bun, a rezistat 50 de minute în fața fostei campioanei, dar s-a recunoscut învinsă în cele din urmă. Pierre Ragot a fost principalul marcator al meciului, cu opt reușite. (George PROCA)