Home » Sport » Fețele noi din Liga a IV-a s-au ridicat la înălțimea așteptărilor. Trei victorii, un meci de infarct și nici o partidă fără gol marcat.

Prima etapă din Liga a IV-a a fost de mare interes pentru iubitorii de fotbal din județ. Motivul a fost că FC Gârceni – Sporting Bârlad, scor 0 – 0, a fost singurul duel în care ambele echipe au evoluat și în stagiunea trecută. Suporterii echipelor cu ștate vechi așteptau victorii din partea favoriților, lucru care nu s-a întâmplat însă decât în două rânduri. Asta spre deliciul fanilor echipelor care anul trecut evoluau în Liga a V-a sau care abia au fost înființate.

Dacă în ediția 2016 – 2017 au participat 10 echipe în noul sezon s-au înscris cu două formații mai mult, ceea ce înseamnă că avem parte de un meci în plus în fiecare etapă.

De departe cel mai spectaculos meci al etapei a fost cel în care FC Vaslui a fost ținută în șah de Star Tătărani, într-un meci care s-a terminat cu scor de tenis, 4 – 6. Chiar dacă au debutat cu o înfrângere, fotbaliștii de la Star Tătărani au arătat că pot pune probleme oricărei echipe. FC Vaslui are ca obiectiv play-off-ul și anul acesta, încercând să forțeze promovarea în Liga a III-a. Au fost foarte aproape de disputarea barajului sezonul trecut, când a terminat la patru puncte în spatele celor de la FC Gârceni.

Star Tătărani a deschis scorul prin Adrian Tăbeică, însă dubla lui Cătălin Solomon a făcut ca FC Vaslui să conducă ostilitățile. Oaspeții au majorat diferența și au făcut apoi 3 – 1, gol marcat de Cezar Ionuț. Gazdele au revenit în joc prin Cătălin Boțu care a stabilit scorul pauzei, 2 – 3. Star Tătărani a avut primul cuvânt de spus și în repriza secundă când Tăbeică a reușit să învingă iar apărarea galben – verzilor. Au urmat 12 minute fatidice însă care au turnat plumb în picioarele celor de la Star Tătărani. Bogdan Moroșan a marcat de trei ori și a spulberat orice șansă a gazdelor de a obține punct sau puncte. Cu toate astea Sorin Ianos a redus din diferență în minutul 90, scor final 4 – 6.

Nu a fost singura partidă în care s-au marcat multe goluri. Cu excepția partidei dintre Sporting Bârlad și FC Gârceni în toate celelalte s-au marcat cel puțin trei goluri. În total portarii au fost învinși de 29 de ori în cele șase partide, o medie de aproape 5 goluri marcate pe meci.

Vitis Șuletea a confirmat și ea calculele hârtiei și s-a impus autoritar în fața nou – promovatei FDR Tutova, scor 7 – 1. Flacăra Muntenii de Sus, campioana Ligii a V-a, a demonstrat din plin faptul că merită să lupte de la egal la egal cu cei mai buni, spulberând Multim Perieni cu 4 – 1. Hușana Huși a dispus de Juventus Fălciu cu 2 – 1, reușind să întoarcă scorul. Racova Pușcași a învins la Bârlad, cu 2 – 1, într-o partidă în care toate golurile s-au marcat în repriza secundă. (George PROCA)