Home / Sport / Fețele noi din Liga a IV-a s-au ridicat la înălțimea așteptărilor. Trei victorii, un meci de infarct și nici o partidă fără gol marcat.

Prima etapă din Liga a IV-a a fost de mare interes pentru iubitorii de fotbal din județ. Motivul a fost că FC Gârceni – Sporting Bârlad, scor 0 – 0, a fost singurul duel în care ambele echipe au evoluat și în stagiunea trecută. Suporterii echipelor cu ștate vechi așteptau victorii din partea favoriților, lucru care nu s-a întâmplat însă decât în două rânduri. Asta spre deliciul fanilor echipelor care anul trecut evoluau în Liga a V-a sau care abia au fost înființate.

Dacă în ediția 2016 – 2017 au participat 10 echipe în noul sezon s-au înscris cu două formații mai mult, ceea ce înseamnă că avem parte de un meci în plus în fiecare etapă.

De departe cel mai spectaculos meci al etapei a fost cel în care FC Vaslui a fost ținută în șah de Star Tătărani, într-un meci care s-a terminat cu scor de tenis, 4 – 6. Chiar dacă au debutat cu o înfrângere, fotbaliștii de la Star Tătărani au arătat că pot pune probleme oricărei echipe. FC Vaslui are ca obiectiv play-off-ul și anul acesta, încercând să forțeze promovarea în Liga a III-a. Au fost foarte aproape de disputarea barajului sezonul trecut, când a terminat la patru puncte în spatele celor de la FC Gârceni.

Star Tătărani a deschis scorul prin Adrian Tăbeică, însă dubla lui Cătălin Solomon a făcut ca FC Vaslui să conducă ostilitățile. Oaspeții au majorat diferența și au făcut apoi 3 – 1, gol marcat de Cezar Ionuț. Gazdele au revenit în joc prin Cătălin Boțu care a stabilit scorul pauzei, 2 – 3. Star Tătărani a avut primul cuvânt de spus și în repriza secundă când Tăbeică a reușit să învingă iar apărarea galben – verzilor. Au urmat 12 minute fatidice însă care au turnat plumb în picioarele celor de la Star Tătărani. Bogdan Moroșan a marcat de trei ori și a spulberat orice șansă a gazdelor de a obține punct sau puncte. Cu toate astea Sorin Ianos a redus din diferență în minutul 90, scor final 4 – 6.

Nu a fost singura partidă în care s-au marcat multe goluri. Cu excepția partidei dintre Sporting Bârlad și FC Gârceni în toate celelalte s-au marcat cel puțin trei goluri. În total portarii au fost învinși de 29 de ori în cele șase partide, o medie de aproape 5 goluri marcate pe meci.

Vitis Șuletea a confirmat și ea calculele hârtiei și s-a impus autoritar în fața nou – promovatei FDR Tutova, scor 7 – 1. Flacăra Muntenii de Sus, campioana Ligii a V-a, a demonstrat din plin faptul că merită să lupte de la egal la egal cu cei mai buni, spulberând Multim Perieni cu 4 – 1. Hușana Huși a dispus de Juventus Fălciu cu 2 – 1, reușind să întoarcă scorul. Racova Pușcași a învins la Bârlad, cu 2 – 1, într-o partidă în care toate golurile s-au marcat în repriza secundă. (George PROCA)

Spectacol sportiv și caritabil, organizat de Clubul Sportiv „Sonicks Junior” Bârlad

Deschiderea competițiilor sportive organizate în ...

Performanțele gimnastelor de la CSS Bârlad, răsplătite cu burse de performanță simbolice