Home » Sport » FC Vulturești rămâne pe primul loc în Liga a V-a, după ce a învins principala adversară la promovare

Cap de afiș în etapa trecută a Ligii a V-a a fost partida dintre FC Vulturești și FC Rapid Brodoc, primele clasate din Seria Vaslui Vest. Liderul seriei s-a impus în cele din urmă cu 4 – 2. Echilibrul s-a rupt în partea secundă, după ce la pauză era 1 – 1.

Cea de-a doua etapă a Ligii a V-a a fost extrem de spectaculoasă, cu nu mai puțin de 55 de goluri marcate în nouă partide disputate, o medie de 6,1 goluri pe meci. Spectacolul a fost la el acasă, vasluienii iubitori ai fenomenului fotbal având parte de partide extrem de disputate. O singură partidă s-a terminat nedecis, însă la mare luptă. Gazdele au avut câștig de cauză, de trei ori, iar oaspeții au învins în alte cinci partide.

Seria Vaslui Vest a fost de-a dreptul spectaculoasă, cu 38 de goluri marcate în cinci partide. Un alt meci care a făcut deliciu publicului a fost cel dintre Unirea Negrești și Inter Sport Vaslui. Oaspeții aveau la pauză 7 – 0. Repriza secundă a fost câștigată la mare luptă de gazde, scor final 4 – 10. Un meci foarte disputat a fost cel dintre Unirea Alexandru Vlahuță și Voința Ștefan cel Mare. Gazdele aveau la pauză 3 – 1. Oaspeții au arătat însă mult mai bine în partea secundă, marcând două goluri. Unirea Alexandru Vlahuță a mai marcat și ea odată însă, adjudecându-și cele trei puncte. Prima repriză a meciului dintre Gloria Todirești și Vulturul Bălteni a fost una echilibrată, la pauze scorul fiind 2 – 3. Vulturul Bălteni a defilat însă în partea secundă, scor final 3 – 7. Avântul Zăpodeni a învins în alt meci Viitorul Rebricea, cu 1 – 0, în deplasare.

FC Vulturești ocupă primul loc în seria Vaslui Vest, cu 6 puncte. Pe podium urmează Vulturul Bălteni și Inter Sport Vaslui, cu 4 respectiv 3 puncte. Urmează alte trei echipe care au 3 puncte, FC Rapid Brodoc, Avântul Zăpodeni și Unirea Alexandru Vlahuță. Viitorul Rebricea e pe 7, cu 1 punct. Nu au nici un punct Voința Ștefan cel Mare, Unirea Negrești și FC Gloria Todirești.

Și liderul din Seria Vaslui Est a rămas același. CS Victoria Muntenii de Jos a învins în deplasare la Avântul Codăești, scor 3 – 6. Prima repriză a aparținut gazdelor care conduceau la pauză (3 – 2), care au cedat apoi inițiativa. FC Ghergheleu conducea la pauză cu 1 – 0 pe Avântul Solești dar a obținut în cele din urmă doar un punct, scor 2 – 2. ACS Moara Domnească a învins cu 2 – 0 pe Viitorul Văleni. Cu scor identic și-a adjudecat cele trei puncte și Avântul Băcani, cu SC 2000 Lipovăț.

CS Victoria Muntenii de Jos e pe primul loc în Seria Vaslui Vest, cu 6 puncte. Urmează, cu 4 puncte, SC 2000 Lipovăț și ACS Moara Domnească. Avântul Solești ocupă locul patru, cu 2 puncte. FC Ghergheleu și Viitorul Văleni au câte 1 punct. Avântul Codăești și Avântul Băcani nu au câștigat niciun punct. (G.P)