Home » Sport » “Kentai Dojo” Bârlad a cucerit 24 de medalii la Turneul “Budo Shiai Daimyo”

“Kentai Dojo” Bârlad a cucerit 24 de medalii la Turneul “Budo Shiai Daimyo”

Sportivii de la “Kentai Dojo” Bârlad au făcut o nouă figură frumoasă sâmbătă, când s-a ales cu 24 de medalii după participarea la turneul de arte marțiale “Budo Shiai Daimyo”, desfășurat la Vaslui. Clubul bârlădean s-a prezentat la competiție cu un lot de 17 sportivi și a participat la secțiunile de kumite kaisendo și submission, obținând 10 medalii de aur, 12 de argint și 2 de bonz.

Competiția a fost organizată de către Clubul Sportiv “Budokan Vaslui, președinte Maricel Tăbăcaru. Peste 100 de sportivi de la 8 cluburi din Bârlad, Vaslui, Iași, Brașov și București s-au luptat pe sistemele luptă și demonstrative Kata Nunchak, Kata Kaisendo, Kumite Kaisendo (KK)și Submission (S).

Raul Dumitrașcu a luat aurul la categoria -65 kg, 12 – 13 ani (Kumite Kaisendo).

Matteo Pană a urcat pe prima poziție de pe podium la categoria -30 kg, 7 – 8 ani, la KK și Sumbission.

Gabriel Bangrazie a luat aurul la -25 kg, 7 – 8 ani (KK).

David Grăjdeanu a fost cel mai bun la +30 kg, 9 – 10 ani (KK și S).

Alexandra Mihălceanu a luat aurul la categoria +30 kg, 12 – 12 ani (S).

Gabriela Zăldoiu a primit cea mai prețioasă medalie la categoria -65 kg, 14 – 15 ani (S).

Simona Zăldoiu a luat aurul la -60 kg, 19 – 35 ani (S) și la Superfight.

Gabriel Bangrazie a luat argintul la categoria -25 kg, 7 – 8 ani (S).

Matei Carata a luat locul doi la -30 kg, 7 – 8 ani (KK și S).

Andreea Zăldoiu a luat argintul la -25 kg (S).

Raul Dumitrașcu a urcat pe treapta a doua a podiumului la categoria 065 kg, 12 – 13 ani.

Bianca Ibănescu a luat argintul la -75 kg, 12 – 13 ani (S).

Patrisia Roșu a luat argintul la +45 kg, 12 – 13 ani (S).

Alexandra Rusu a luat argintul la +30 kg, 9 – 10 ani.

Oana Zăldoiu a fost a doua la +55 kg, 13 – 14 ani (S).

Dragoș Chirac a luat argintul la -30 kg, 8 – 9 ani.

Miruna Cordelea a luat argintul la -40 kg, 12 – 13 ani (S).

Andrei Cordelea a fost al doilea la -30 kg, 8 – 9 ani (KK).

Bronzul a fost cucerit de Alexandru Ibănescu (+25 kg, 7 – 8 ani) și Andrei Cordelea (-30 kg, 8 – 9 ani, S).

Această competiție a fost foarte bine organizată și concurența a fost una puternică. Am reușit o performanță senzațională în cadrul unei competiții cu un grad ridicat de dificultate. Din fericire sportivii noștri s-au descurcat exemplar și au terminat meciurile în condiții normale. A fost un bun prilej pentru a ne verifica nivelul de pregătire tehnico – tactic, în vederea pregătirii pentru concursul de A.D.C.C. Open Championship de la București. Sunt foarte mulțumit pe rezultatele obținute la această întrecere și felicit sportivii clubului pentru că au dat dovadă că sunt talentați și posedă un nivel înalt de tehnicitate. Doresc să adresez deosebite mulțumiri părinților pentru deosebitul sprijin acordat copiilor. Mulțumesc de asemenea lui sensei Maricel Tăbăcaru pentru că ne-a invitat să participăm la o competiție de rang înalt”, a declarat pentru Est News sensei Daniel Vasilache, președintele Kentai Dojo Bârlad. (George PROCA)