Home » Sport » Bronz pentru atleta bârlădeană Aura Blioju, la concursul de alergare montană „Smarna Gora” din Slovenia

Bârlădeanca Aura Blioju, pregătită de profesorul Lucian Bolgar la Clubul Sportiv Școlar “Bârlad”, a cucerit sâmbătă bronzul la concursul de alergare montană „Smarna Gora” din Slovenia. Aceasta și-a făcut un cadou frumos la doar câteva zile de la împlinirea vârstei de 17 ani.

A terminat cursa în 1:00:07 ore. A alergat nu mai puțin de 10.000 de metri, la altitudini cuprinse între 300 și 700 de metri. La categoria ei au participat sportive născute între anii 1998 și 2001. A fost depășită doar de junioara galeză Annabelle McQueen (0:57.41) și slovena Nuša Mali. În total au luat startul 124 de atleți, iar Aura Blioju a terminat pe 73 la general și pe 13 la feminin. A depășit zeci de atleți și atlete cu o experiență mult mai mare.

Concursul a reprezentat cea de-a șaptea și ultima etapă a Cupei Mondiale «World Mountain Running Cup 2017. La cea de-a 38-a ediție a competiției au mai fost invitați din România antrenorul Dorin – Andrei Rusu și sportivii Paula Alina Vântu și Cristian Prâsneac. Au mai concurat atleți și atlete din Italia, Norvegia, Țara Galilor, Cehia, Eritreea, Anglia, Ungaria, Scoția, Austria și Slovenia. (G.P)