Google+
Home » Sport » Șase rugbyști bârlădeni în lotul echipei naționale U20

Șase rugbyști bârlădeni în lotul echipei naționale U20

Șase rugbiști bârlădeni vor participa la un cantonament de pregătire al echipei naționale U20, la Snagov, în perioada 2 noiembrie – 9 noiembrie 2017. Obiectivul acestui stagiu este testarea potențialului echipei în vederea formării unui nucleu competitiv pentru Campionatul European dedicat grupei de vârstă, care va avea loc în perioada martie-aprilie 2018.

Printre cei 32 de sportivi convocați se regăsesc și cinci sportivi legitimați la CSS Bârlad. Este vorba de Robert Murariu, Răzvan Belehuz (linia a III-a), Vlad Leica (mijlocaș la deschidere), Cosmin Botezatu (aripă) și Alexandru Crăciun (fundaș). CSS Bârlad e a doua cea mai ofertantă bază sportivă din tară, după Universitatea Cluj, care dă șapte sportivi la echipa națională U20. Tomitanii dă patru rugbysti, CSM București și Politehnica Iași câte 3, Dinamo, CSS 2 Baia Mare și CNAV câte 2. Lotul e completat cu câte un sportiv de la Gloria Buzău, Petroșani, Timișoara Saracens și clubul francez Bourgoin.

Din lotul echipei naționale face parte și bârlădeanul Cosmin Iliută (centru), format la CSS Bârlad, dar care evoluează în prezent la CSM București.

Pilieri:Valentin Matache (CSM Gloria Buzău), Iulian Hartig (CSM București), Alexandru Mototol (CS Dinamo), Laurențiu Nica (U Cluj),Rareș Straja (U Cluj), Flavian Cuprian (CS Tomitanii),

Taloneuri: Adrian Tala (CS Tomitanii), Dragoș Lucan (Petroșani), Darius Plăcintar (U Cluj)

Linia a doua: Ștefan Iancu (CSM București), Augustin Simuleac (U Cluj), Marius Mocanu (CSS 2 Baia Mare)

Linia a treia: Alexandru Gealapu (CS Bourgoin – Franța), Robert Murariu (Bârlad), Vlad Neculau (CSM Timișoara), Dragoș Ser (CSM București), Gabriel Ciorbac (CS Tomitanii), Răzvan Belehuz (RC Bârlad)

Mijlocaș la grămadă: Andrei Ballock (U Cluj), Emanuel Grigore (CN Aurel Vlaicu), Andrei Homiuc (CS Tomitanii)

Mijlocaș la deschidere: Vlad Leica (RC Bârlad), Ovidiu Șarpe (Dinamo)

Centri: Claudiu Grad (CSS 2 Baia Mare), Cosmin Iliuță (CSM București), Ovidiu Șarpe (Dinamo), Petre Micu (CS Politehnica Iași)

Aripi: Paul Herman (U Cluj), Tiberiu Both (U Cluj), Cosmin Botezatu (RC Bârlad), Emanuel Balcan (CS Politehnica Iași), Răzvan Barbalau (CNAV), Andrei Micu (Politehnica Iași)

Fundași: Alexandru Crăciun (RC Bârlad)

Staff: Fergus Pringle (antrenor principal), Cristian Hildan (antrenor treisferturi), Florin Tașcă (preparator fizic), Dan Jecu (preparator fizic secund), Vlad Ilie (doctor), Raul Colea (kinetpterapeut), Sabin Vasilescu (videoanalist), Silvian Ioniță (manager) (G.P)

Comments

comments

About Tehno Redactor

%d blogeri au apreciat: