Home » Sport » Atleții vasluieni au urcat de trei ori pe podium la “Cupa 1 Decembrie”

Atleții vasluieni au urcat de trei ori pe podium la “Cupa 1 Decembrie”

Atleții de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui au urcat de trei ori pe podium la Bacău zilele trecute, la o nouă ediție a Concursului Național de Atletism în sală “Cupa 1 Decembrie”.

Alexandru Stegariu a luat argintul la proba de 60 metri, juniori 1 și 2. Acesta a urcat pe podium cu timpul de 7.30 secunde, după ce în calificări a reușit un timp chiar mai bun:7,28 secunde. La această probă s-au înscris nu mai puțin de 37 de sportivi din țară, dintre care în ultimul act s-au calificat doar cei mai buni opt timpi din calificări. Tânărul vasluian a mai participat și la alte două probe. La 200 de metri a terminat pe 9. La proba de 400 metri a terminat pe 16 din 35 de sportivi.

Juniorul 3 Cosmin Badrus a terminat și el pe podium. Timpul de 57,04 secunde realizat la proba de 400 metri a fost suficient pentru ca acesta să obțină locul trei și medalia de bronz. Acesta a fost foarte aproape de o realizare identică și la proba de 800 de metri. A terminat pe locul patru, la o răsuflare de ultimul ocupant al podiumului.

O a treia medalie de bronz a fost cucerită de juniorul 3 Alexandru Barlescu, la proba de 800 metri. Acesta a terminat pe locul trei, cu timpul de 2:15.78 minute. A mai participat la proba de 1.500 metri, unde a terminat pe locul 10, cu timpul de 4:34.10 minute.

Mihail Smau a terminat pe 7 proba de 800 metri destinată juniorilor 1 și 2, cu timpul de 2:11.53 minute. La proba de 1.500 metri s-a clasat pe 11, cu timpul de 4:34.45 minute. (G.P)