Home » Sport » Atleții vasluieni au participat zilele trecute la “Cupa de iarnă” de la Bacău

Atleții vasluieni au participat zilele trecute la “Cupa de iarnă” de la Bacău

Nu mai puțin de 11 atleți de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui au concurat în weekend la Concursul Național “Cupa de iarnă” pentru copii 1, 2 și 3. Competiția din sala de atletism din Bacău a avut ca scop verificarea nivelului de pregatire al micuților atleți, înaintea sezonului de sală 2018.

Cel mai bun rezultat al LPS Vaslui la cursa de 50 metri copii 2 l-a obținut Paula Chipcea Avasilicăi, singura care a participat în finală. A terminat pe 7, cu timpul de 8.03 secunde, după ce în preliminarii terminase pe 6, încheind cursa în 8,01 secunde. La aceeași probă vasluiencele Delia Ștefania Bujor și Evelina Ruseu au terminat pe 11, cu timpul de 8.20 secunde, respectiv 21, cu timpul de 8.43 secunde. La probă au luat startul 41 de atlete.

Vasluianca Andreea Ababei a terminat pe 10 din 34 de sportive proba de 60 metri copii 1. Timpul de 8,96 secunde nu a fost suficient pentru a-i asigura disputarea finalei, la care au participat primele șase din preliminarii. Aceasta mai concurat și la proba de 200 metri, unde a terminat pe 9, cu timpul de 30,29 secunde.

La proba de 200 metri pentru copii 2 cel mai bun rezultat de la LPS Vaslui a fost obținut de Delia Ștefania Bujor, care a terminat cursa în 34.13 secunde. La aceeași probă au mai concurat Evelina Rusu și Paula Chipcea Avasilicăi, care au terminat pe 22 și 24.

Paula Atănăsoai a terminat pe 10 la proba de 800 metri copii 1, cu timpul de 2:41.78 minute.

Teodor Virgolici, de la LPS Vaslui, a terminat pe 15 proba de 50 metri copii 2, cu timpul de 8.32 secunde. La aceeași probă a mai participat vasluianul Alecsandru Hurdubae, care a terminat pe 25, trecând linia de sosire după 8.74 secunde.

La proba de 60 metri pentru copii 1 Răzvan Spătaru a reușit o clasare pe locul 9, cu timpul de 8.73 secunde. Acesta a mai terminat pe 14 la proba de 200 metri, cu timpul de 30.44 secunde.

Vasluianul Alexandru Bucur a făcut o figură frumoasă la proba de 800 metri copii 1, obținând locul 6, cu timpul de 2:27.56 minute. La aceeași probă au mai participat pentru LPS Vaslui și Ilie Smau și Marius Spaimă, care au terminat pe 21 și 22. (George PROCA)