Home » Sport » Frații Bujor au câștigat Trofeul Carpați

Frații Bujor au câștigat Trofeul Carpați

Mihai Bujor și Gabriel Bujor, legitimați la Handbal Club Vaslui, au evoluat zilele trecute pentru România în cadrul Trofeului Carpați, competiție pe care au câștigat-o. Amândoi au jucat în finala cu Portugalia, meci în care Gabriel Bujor a marcat de două ori. În ultimul act România a câștigat cu 26 – 23 după ce la pauză avea avantaj de cinci goluri, scor 15 – 10.

Tricolorii au avut un început foarte bun de meci și au condus cu 12-6, dar apoi a urmat o perioadă de opt minute în care nu au reușit să mai înscrie, iar lusitanii au punctat de patru ori (12-10). România a jucat mai bine finalul primei reprize și a reușit să intre la pauză cu un avantaj de cinci goluri, 15-10.

În partea secundă, tricolorii s-au desprins la opt goluri, 20-12, dar portughezii au marcat de trei ori la rând, reducând ecartul de pe tabelă (20-15). România a continuat să controleze jocul, dar oaspeții s-au apropiat la trei goluri, 23-20, însă fără a pune sub semnul întrebării victoria echipei noastre (26-23).

Pentru România au marcat: Alex Șimicu 5 goluri, Demis Grigoraș 5, Dan Racoțea 3, Javier Humet 3, Adrian Rotaru 2, Gabriel Bujor 2, Nicușor Negru 2, Roland Thalmaier 2, Cristian Fenici 1, Dragoș Soare 1.

Golurile portughezilor au fost înscrise de Fabio Magalhaes 4, Joao Ferraz 3, Diogo Branquinho 3, Daymaro Salina 3, Rui Silva 2, Gilberto Duarte 2, Pedro Portela 2, Carlos Martins 1, Sergio Barros 1, Miguel Batista 1, Alexis Borges 1.

În semifinale România a dispus de Bahrain cu 29 – 20, după ce la pauză a fost condusă cu 13 – 11. În finala mică a Trofeului Carpați, Bahrainul a învins Tunisia cu 25-24 (13-13).

Competiția de la Călărași a fost ultima verificare a echipei României înaintea participării în preliminariile Campionatului Mondial din 2019. Primul tur al preliminariilor se va desfășura în perioada 11-13 ianuarie, la Bolzano (Italia). În grupa a treia, România va debuta contra Italiei, pe 11 ianuarie (20,00, ora României). Pe 12 ianuarie se va juca România – Feroe (17,30). Ultima partidă a naționalei noastre va avea loc pe 13 ianuarie, România – Ucraina (19,15). Doar câștigătoarele celor șase grupe preliminare va juca în iunie 2018 în play-off-ul pentru turneul final din Germania și Danemarca. (G.P)