Home » Sport » LPS Vaslui a făcut furori la București, în cadrul Campionatului Național de Sală. Tradiția clasărilor pe podium la competițiile naționale continuă

Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui a participat în weekend, la București, cu zece sportive la prima etapă a Campionatului Național de Sală pentru Seniori, Tineret și Juniori 1. Prestațiile atletelor pregătite de Elena Bogos și Viorica Pintilie au fost deosebit de bune, vasluiencele cucerind medalii la categoria lor de vârstă, surclasând chiar și senioare. Vasluiencele au obținut în Complexul Sportiv Național “Lia Manoliu” o medalie de aur și trei de bronz la senioare. La categoria lor de vârstă, junioare 1, performanțele lor sunt și mai bune. LPS Vaslui s-a ales cu două medalii de aur, una de argint și una de bronz.

Diana Bogos

Diana Bogos a luat aurul la junioare 1 și argintul la senioare la proba de 800 metri. A terminat proba în 2:10.04 minute, fiind depășită doar de o adevărată veterană, Florina Pierdevară, sportivă care are cu nouă ani mai mult decât vasluianca. La această probă au mai participat alte trei sportive de la LPS Vaslui. Diana Ionela Vîrlan a terminat pe 11, Georgiana Nedelea pe 15, iar Andreea Morariu pe 19.

Diana Bogos a ratat de puțin aurul și a terminat pe doi cursa de 400 metri. Pentru a trece linia de sosire a avut nevoie de 57.59 secunde, suficient doar pentru a cuceri argintul. Prima clasată a terminat cursa cu șapte sutimi mai repede.

Cristina Valentina Balaur a reușit să cucerească aurul la juniori 1 și bronzul la seniori, după ce a terminat proba de 1.500 metri în 4:36.85 minute. Izabela Spiridon a avut și ea o evoluție bună, clasându-se pe locul opt, cu timpul de 4:50.27 minute. În top 10 și-a mai făcut loc o vasluiancă, Diana Ionela Vîrlan, care a trecut linia de sosire după 4:55.51 minute. Gabriela Mariuca Buzdugan a terminat pe 12, în timp ce locurile 15 – 17 au fost ocupate de Elena Ciulei, Georgiana Nedelea și Ionela Lungu.

Cristina Balaur a luat argintul la junioare 1 și bronzul la senioare, după ce a terminat proba de 3.000 de metri în 10:12.54 minute. Adversarele care au surclasat-o au avut atuul experienței de partea lor. Vasluianca are doar 13 ani, în timp ce cealaltă junioare 1 de pe podium avea 17 ani, iar învingătoarea cu mai mult de 10 ani de antrenamente în plus. În top 10 la această probă se mai regăsesc alte două vasluience. Este vorba de Izabela Spiridon și Gabriela Mariuca Buzdugan, care au terminat pe șase, respectiv șapte. Evoluții apreciate au avut și Elena Ciulei, Ionela Lungu și Teodora Adina Arteni, care au terminat pe 11, 12, respectiv 14. (George PROCA)