Home » Sport » HC Vaslui a rămas pe loc direct retrogradabil

HC Vaslui a rămas pe loc direct retrogradabil

Handbal Club Vaslui a suferit duminică o nouă înfrângere, în deplasare la CSM Focșani, scor 21 – 16. HC Vaslui ocupă locul 13 în Liga Zimbrilor, al doilea direct retrogradabil.

Debutul de partidă a arătat bine pentru vasluieni, care conduceau cu 5 – 2 în minutul 15. Gazdele au turat însă motoarele și au reușit egalarea la opt în minutul 29. Ultimul cuvânt în prima repriză l-a avut Mihai Bujor, care a readus-o pe HC Vaslui în avantaj chiar înainte de fluierul final al primei reprize. Repriza a doua nu a început deloc bine pentru elevii lui Bozo Rudic, care nu au reusit sa concretizeze ocaziile avute, ocazie cu care focsanenii au preluat carma partidei, scor 14 – 10. Jocul a continuat să curgă în aceeași direcție, iar focșănenii au reușit să mărească la cinci lungimi diferența de pe tabelă, scor 21- 16. Ultimele cinci minute au fost la scurgerea timpului, nicio echipă nereușind să spargă defensiva adversă.

Nicolae Ungureanu, cu patru reușite, a fost cel mai bun marcator pentru formația vasluiană. Au mai înscris de la HC Vaslui jucătorii Mihai Bujor, Gabriel Bujor, Tiberius Moldovanu (câte 3), Claudiu Dediu (2) și Răzvan Farcaș (1).

De la CSM Focșani s-au remarcat Ilija Sadic (4 goluri), Bogdan Moisă (3), Călin Hagiu, Mădălin Țuțu, Bogdan Rață și Robert Năstăsie (câte 2). Au mai înscris pentru gazde Marius Ragea, Robert Popa, Shota Tevzadze și Attila Eros.

Vasluienii au 13 puncte, cu doar opt mai multe decât ultima clasată, CS Politehnica Iași. Singura veste bună pentru HC Vaslui din ultima etapă a fost înfrângerea celor de la CSM Făgăraș în fața CSA Steaua București, venită oarecum firesc. Astfel, ocupanta locului 12 a rămas la egalitate de puncte cu HC Vaslui, dar are în continuare un golaveraj mai bun. Vasluienii sunt la șapte puncte de locul 10, ocupat de CSM Focșani, primul care salvează de la emoțiile retrogradării. Locurile 11 și 12, ocupate acum de CSU Suceava (16 puncte) și CSM Făgăraș (13) duc la baraj. (G.P)