Home / Sport / Etapă perfectă pentru HC Vaslui. Calificarea în play-off pare posibilă, fiind la doar cinci puncte distanță

HC Vaslui a obținut zilele trecute o victorie care s-ar putea dovedi crucială în economia disputării playout-ului Ligii Zimbrilor, scor 26 – 24 cu CSM Făgăraș. A primit însă vești bune și de la alte partide, după ce pe rând contracandidatele la play-out au pierdut meciurile disputate. Dacă acum două etape HC Vaslui se afla pe loc direct retogradabil, grație victoriilor din ultimele două etape a urcat până pe locul 10, care duce la baraj.

Vasluienii au marcat primii și au rămas la cârma partidei, dublându-și pentru prima dată avantajul în minutul 11, scor 6 – 4. S-au desprins la trei lungimi șapte minute mai târziu, însă CSM Făgăraș a izbutit egalarea la 12 în minutul 28. A urmat un galop de sănătate pentru HC Vaslui, care s-a desprins la patru goluri, scor 17 – 13. Distanța a fost redusă la o lungime în minutul 37 și echilibrul s-a păstrat minute bune. A urmat o perioadă neagră pentru oaspeți, de care au profitat vasluienii, care au convertit în gol aproape toate șansele avute, distanțându-se la șase lungimi, scor 24 – 18. Finalul de partidă a aparținut făgărășenilor, care au fost mai incisivi. Era însă prea târziu pentru a întoarece partida, scor final 26 – 24.

Și-a revenit golgheterul

Gabriel Bujor și-a adus aminte de zilele în care era golgheterul Ligii Zimbrilor și a făcut un meci mare, cu nu mai puțin de nouă reușite. Pentru HC Vaslui au mai marcat Nicolae Ungureanu (4), Tiberius Moldoveanu, Claudiu Dediu, Marko Campar (câte 3), Mihai Bujor (2), Silvian Amihăesei și Valentin Anton (câte 1).

Șanse la play-off

Veștile bune nu se termină aici pentru vasluieni, pentru că sunt la doar cinci puncte de CS Minaur Baia Mare, ocupanta locului opt, ultimul care duce în play-off. HC Vaslui are parte de un program accesibil pe sfârșit de sezon regulat, în care singura partidă în care sunt conform calculelor hârtiei aproape sigur perdanți este cea cu liderul Steaua București. În rest ar mai avea o deplasare grea în penultima etapă la AHC Dobrogea Sud, ocupanta locului șase. Un duel foarte important va avea loc joi, când HC Vaslui întâlnește CS Minaur Baia Mare și în cazul în care învinge s-ar apropia la doar două puncte de play-off. Vasluienii vor mai da piept cu AHC Dunărea Călărași pe 11 martie. Vasluienii întâlnesc în ultima etapă a sezonului regulat pe CSU Suceava, ocupanta locului 11.

CS Minaur Baia Mare are un final de sezon regulat destul de greu și îi va fi greu să țină de poziția de play-off, în condițiile în care mai are de înfruntat pe AHC Dobrogea Sud (locul 6), CSM București (locul 3) și SCM Politehnica Timișoara (locul 4). Are șanse mari la victorie doar cu CSU Suceava (locul 11).

CSM Focșani, ocupanta locului nouă, are șanse infime de a prinde playoff-ul pentru că în ultimele etape are o singură partidă accesibilă, cea cu lanterna roșie Politehnica Iași. Etapa următoare va da piept cu Politehnica Timișoara, (locul 4), iar ceilalți adversari din sfârșitul sezonului regulat sunt Dinamo București (locul 5) și Steaua București (locul 1). În ultima etapă va da piept cu Potaissa Turda (locul 2).

CSA Steaua București e lider în Liga Zimbrilor, cu 49 de puncte, urmată de AHC Potaissa Turda și CSM București, cu 48, respectiv 43 puncte. Urmează SCM Politehnica Timișoara și Dinamo București, ambele cu 41 puncte. Calificate deja în play-off mai sunt AHC Dobrogea Sud și AHC Dunărea Călărași, cu 40, respectiv 36 de puncte. Locul opt e ocupat de CS Minaur Baia Mare, cu 24 de puncte. CSM Focșani și HC Vaslui au 21, respectiv 19 puncte. Urmează CSU Suceava și CSM Făgăraș, cu 17, respectiv 13 puncte. Pe ultimul loc se află CS Politehnica Iași, cu cinci puncte (George PROCA)

Rezultate excepționale ale sportivelor bârlădene la Campionatul Național de Gimnastică!

Echipa de gimnaste a Clubului ...

Echipa de oină a Clubului „Cronos” din Bârlad a câștigat Cupa „Unirii” la un concurs internațional de peste Prut