Home / Sport / CSS Bârlad dă doi sportivi la echipa națională de rugby U18

CSS Bârlad dă doi sportivi la echipa națională de rugby U18

Rugbyștii bârlădeni Radu Anton (linia a III-a) și Sebastian Munteanu (centru) efectuează un cantonament de o săptămână la Snagov, până pe 11 martie, cu lotul echipei naționale de rugby U8. Stejăreii vor participa la Campionatul European, ce va avea loc la Poznan intre 23 martie si 1 aprilie.

CSS Bârlad reușește să fie în continuare o soluție pentru selecția națională, după ce mai mulți sportivi bârlădeni au fost convocați și la echipele naționale de rugby U17, U20 și de seniori.

Cei 32 de sportivi convocați de staff-ul tehnic la cantonamentul de la Snagov provin de la opt cluburi din România: CNE Cornu/ Steaua (10), CSS2 CNE Baia Mare (8), CS Olimpia (5), ACS Tomitanii (3), CSS Bârlad (2), CSM Bucuresti, LPS Suceava, ACS Tomitanii/ CNE Cornu – CSA Steaua (1) dar și de la unul din Anglia, de la Wasps Academy.

Cei 32 de sportivi selecționați sunt:

Pilier: Alexandru Pirjolea (CS Olimpia), Alexandru Vară (CSM București), Rareș Prelucă (Gura Humorului/ CSS 2 CNE Baia Mare), Costin Andrei Adomnicai (CS Olimpia), Georgian Vlad Dumbravă (Wasps Academy), Florian Ciocoiu (ACS Tomitanii/CNE Cornu-CSA Steaua)

Taloneuri: Ionuț Virag (CNE Cornu – CSA Steaua), Cosmin Balan (ACS Tomitanii), Robert Cuzeac (LPS Suceava)

Linia a doua: Virgil Ghenea (CSS 2 CNE Baia Mare), Iulian Buturugă (CNE Cornu – CSA Steaua), Andrei Georgian Cabason (ACS Tomitanii), Iustinian Panaite (CNE Cornu/CSA Steaua)

Linia a treia: Alin Toma (CSS 2 CNE Baia Mare), Ionuț Tudor (CS Olimpia), Radu Anton (RC Bârlad), Marius Andrei Ferariu (CSS 2 CNE Baia Mare), Darius Vulturar (CSS 2 CNE Baia Mare)

Mijlocași la grămadă: Cătălin Tudorache (CNE Cornu/ CSA Steaua), Florin Șerban (CS Olimpia)

Mijlocași la deschidere: Alexandru Harasim (CNE CSS 2 Baia Mare), Dănuț Jipa (CNE Cornu/CSA Steaua)

Centri: Cristian Bumbac (CS Olimpia), Sebastian Munteanu (CSS Bârlad), Rareș Ciudin (Cornu/ CSA Steaua), Darin Ionuț Ont (CSS 2 CNE Baia Mare), Silvian Andrei Ciausu (CNE Cornu – CSA Steaua)

Aripi: Gabriel Clim (CNE Cornu/Steaua), Bogdan Moraru (CNE Cornu/Steaua), Ionuț Român (CNE Cornu/ Steaua)

Fundaș: Paul Popoaia (CNE CSS2 Baia Mare), Laurențiu Mihai Pocovnicu (ACS Tomitanii)

Staff: Răzvan Popovici – selecționer național, Horea Himpea – director tehnic, Cosmin Cioriciu – antrenor, Dănuț Dumbravă – antrenor, Dan Jecu – preparator fizic, Matei Cristescu – doctor, Alin Grigoraș – kinetoterapeut, Rareș Manolache – manager, Andrei Mitrea – analist video (G.P)

 

About Tehno Redactor

x

Check Also

Rezultate excepționale ale sportivelor bârlădene la Campionatul Național de Gimnastică!

Echipa de gimnaste a Clubului ...

Echipa de oină a Clubului „Cronos” din Bârlad a câștigat Cupa „Unirii” la un concurs internațional de peste Prut

S-a întors victorioasă! Echipa de ...

Vasluianul cu mușchi de oțel! Emilian Știrbu a pus județul pe harta culturismului internațional

de Daniel MICU A gasit ...

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogeri au apreciat: