Home » Sport » Cristina Valentina Balaur, junioară de la LPS Vaslui, vicecampioană națională la atletism

Atleții vasluieni au disputat weekend-ul trecut etapa finală a naționalelor rezervate juniorilor doi, ocazie cu care Cristina Valentina Balaur de la LPS Vaslui a devenit vicecampioană la această categorie. La sala din cadrul Complexului “Lia Manoliu” din București au participat 433 de sportivi, din care 209 la feminin și 224 la masculin, provenind din 100 de cluburi din țară.

Cristina Valentina Balaur a luat argintul la proba de 3.000 metri, cu timpul de 10:04.25 minute, la doar patru sutimi de campioana națională. La această probă vasluianca Izabela Spiridon s-a descurcat și ea destul de bine, terminând pe opt, cu timpul de 10:50.08 minute.

Cristina Valentina Balaur a mai cucerit o medalie de bronz la proba de 1.500 de metri, cu timpul de 4:42.56 minute. În primele zece sportive de la această probă și-au mai făcut loc alte două vasluience. Izabela Spiridon a terminat pe cinci, cu timpul de 4:45.78, iar Diana Ionela Vîrlan a trecut linia de sosire a noua, după 4:57.88 minute.

Diana Ionela Vîrlan a terminat pe locul șapte proba de 800 metri, cu timpul de 2:20.93 minute.

Cel mai bun rezultat la băieți din delegația vasluiană l-a obținut Alexandru Daniel Stegariu, care a terminat pe cinci la proba de 400 metri, cu timpul de 53.38 secunde. La această probă au mai concurat trei colegi de-ai săi de la LPS Vaslui. Cosmin Ștefan Badrus a terminat pe 11, cu timpul de 53.74 secunde. În prima jumătate de clasament au terminat și Ionuț Ignat (locul 30) și Mihail Smau (35).

Alexandru Daniel Stegariu a mai reușit o clasare pe locul șase în finala de la 60 de metri. Acesta a avut în preliminarii al patrulea timp, cu doar o sutime în spatele ocupantului locului trei. A reușit un timp asemănător și în finală, dar ceilalți concurenți s-au întrebuințat serios și au avut performanțe cu mult mai bune decât în cursa de pregătire, astfel că a pierdut două poziții.

Vasluianul Alexandru Bârlescu a avut și el o evoluție apreciată, reușind să termine pe șapte la proba de 1.500 de metri, cu timpul de 4:15.80 minute. A mai concurat și la proba de 800 metri, unde a terminat în prima jumătate a clasamentului. (G.P)