Home » Sport » Luptătorii de la “Wazary Dojo” Bârlad au cucerit 19 medalii la Open-ul Munteniei la Grappling și MMA

“Wazary Dojo” Bârlad a reușit o figură frumoasă în weekend la București, când sportivii de la clubul bârlădean s-au clasat pe podiumul Openului Munteniei la Grappling si MMA de nu mai puțin de 19 ori. Cei nouă luptători de la “Wazary Dojo” au disputat în sala Liceului “Mircea Eliade” din capitală ambele probe de grampling, gi și no gi (fără kimono). Au cucerit nouă medalii de aur, opt de argint și două de bronz.

David Angheluță a luat aurul la ambele probe, la categoria 10 – 12 ani, -40 kg. Rareș Burcă a urcat pe prima poziție a podiumului în două rânduri, la categoria 8 – 10 ani, -30 kg. Ana – Maria Mazilu a luat aur la gi și argint la no – gi, la categoria 10 – 12 ani, – 30 kg. Alexandra Crăciun a disputat ambele finale de la categoria 10 – 12 ani, câștigând-o pe cea de la no – gi și luând argintul la gi. Ștefania Teletin a luat la categoria de 12 – 14 ani, – 55 kg o medalie de aur la no – gi și argintul la gi. A mai disputat un super fight la categoria -50 kg, gi, unde a luat argintul. Silvia Burcă a luat de două ori cea mai importantă medalie. S-a ales cu aur după ce a câștigat finala de la categoria 12-14 ani, -50 kg, no – gi. A obținut același rezultat și la super fight-ul de la categoria 12 – 14 ani, – 45 kg, gi. Teodora Marin a luat de două ori argintul la categoria 10 – 12 ani, – 40 kg. Eduard Stupu a luat la proba de 12 – 14 ani, -55 kg argintul la gi și bronzul la no – gi. Andrei Burcă a concurat la proba de 16 – 18 ani, – 70 kg, unde s-a ales cu medalia de argint la no – gi și cea de bronz la gi.

Sunt foarte mulțumit de evoluția sportivilor mei. A fost un ultim test înainte de Campionatul Național de Kempo Submission, care va avea loc la București pe 1 aprilie. Copiii mi-au demonstrat că sunt capabili să obțină o medalie și am speranțe că vor urca pe podium. Bineînțeles că această posibilitate va depinde de forma pe care o vor arăta în ziua competiției și cât de conectați vor fi, dacă vor reuși să își stăpânească emoțiile. A fost prima ediție a competiției în care se încearcă un format de Grand Prix cu gi și no – gi inclusiv pentru sportivii care nu au cel puțin 16 ani. Federația Română de Kempo a acceptat, la solicitarea lui George Stanciu, să vină în sprijinul antrenorilor, pentru ca toți copiii să aibă șansa de a concura. Au avut astfel loc și aceste super fight-uri, în care s-au înfruntat copii care nu aparțin de aceeași categorie. Strict pentru a ajuta la dezvoltarea sportivilor, pentru că nu punctează la palmaresul individual sau pe cluburi. Felicit organizatorii pentru această inițiativă pentru că e mai bine pentru acești copii să piardă într-o confruntare dezechilibrată decât să nu participe deloc. Sunt copii care au câteva kilograme în plus sau minus față de necesarul unei categorii și trebuie să aibă și ei șansa lor de a participa. Am întâlnit adversari foarte buni și a fost o experiență foarte utilă în vederea abordării următoarelor competiții. O sportivă de-a noastră s-a luptat cu campioana mondială și europeană en – titre. Un băiat de la noi a înfruntat un sportiv care face arte marțiale de șapte ani  și are o experiență vaste în mai multe discipline. Cea mai mare realizare a lui este titlul de campion mondial. La toate categoriile de vârstă am avut parte de meciuri grele, dar frumoase. Cea mai mare bucurie a mea a fost că toți sportivii au dat dovadă de mare fair – play, indiferent de nivelul la care sunt”, a declarat pentru Est News Alexandru Rotaru, președintele „Wazary Dojo” Bârlad.

La Openului Munteniei la Grappling si MMA au participat peste 100 de sportivi de la 14 cluburi. Competiția a fost organizată de Federația Română de Kempo și coordonator a fost George Stanciu. (George PROCA).