Home » Sport » Fotbaliștii bârlădeni Pașcanu și Ciobanu au pierdut la limită, pe terenul campioanei mondiale de tineret

Echipa Națională de Fotbal U21 a României, cu bârlădenii Andrei Ciobanu (mijlocaș, FC Viitorul) și Alexandru Pașcanu (fundaș, Leicester City) în teren, a dat o replică pe măsură selecționatei Angliei, fiind învinsă la limită, scor 1 – 2, într-un meci amical. Pașcanu a fost integralist, iar Ciobanu a intrat în repriza secundă.

Englezii, campioni mondiali anul trecut la categoria de vârstă sub 20 de ani, s-au impus după golurile reușite de Gray, minutul 8 și Clarke Salter, în minutul 72. Pentru noi a înscris Costache în minutul 79.

Selecționerul Daniel Isăilă nu i-a avut la dispoziție pentru acest meci pe cinci dintre jucătorii importanți în meciurile din preliminariile pentru Euro 2019. Este vorba despre Dennis Man, Alexandru Cicâldău, Cristi Manea și Ionuț Nedelcearu, care au fost convocați la prima reprezentativă pentru partidele de pregătire cu Israel și cu Suedia. De asemenea, George Pușcaș, care a fost lăsat să joace la echipa de club, el fiind suspendat pentru următoarele două meciuri de la echipa națională.

Cu toate acestea, tricolorii au avut o evoluție bună, reușind să își creeze mai multe ocazii importante de gol, iar pe final, în minutele de prelungire, puteau chiar egala. Cea mai mare șansă irosită a fost în prima repriză, când Andrei Ivan a lovit bara după ce pasa lui Florinel Coman l-a lăsat singur cu portarul advers.

La meci au asistat 15.394 de spectatori. Printre aceștia s-au aflat, conform organizatorilor, aproximativ 1.000 de suporteri români.

ANGLIA: 1. Henderson – 2. Alexander-Arnold, 5. Tomori, 6. Clarke-Salter, 3. Walker-Peters – 7. Dowell (20. Maddison, 84), 8. Maitland-Niles (21. Onomah, 70), 4. Ejaria, 10. Gray (Cpt.) (19. Kenny, 59) – 11. Lookman, 9. Abraham (12. Lewin, 84). Selecționer: Aidy Boothroyd. Rezerve: 13. Burgoyne, 14. Chilwell, 15. Davies, 16. Fry, 23. Worrall, 24. Sessegnon

ROMÂNIA: 1. I. Radu (Cpt.) – 17. Butean (2. Căpușă, 86), 5. V. Ghiță, 4. Pașcanu, 3. A. Radu (22. Olteanu, 69) – 8. Oaidă (20. A. Ciobanu, 46), 16. Dr. Nedelcu (13. D. Dumitrescu, 86) – 14. M. Dobre (19. Costache, 62), 10. I. Hagi, 7. Fl. Coman – 9. A. Ivan (11. Ad. Petre, 69). Selecționer: Daniel Isăilă. Rezerve: 12. R. Stoian, 23. Torday, 6. R. Popa, 15. P. Iacob, 18. Ad. Rus

Cei doi efectuează un stagiu de pregătire în Anglia, unde vor beneficia de baza de pregătire a lui Wolverhampton. Tricolorii vor disputa mâine încă un meci amical în cadrul cantonamentului, cu Wolverhampton U23, de la ora 16:00 (ora României), pe stadionul Molineux, unde Wolverhampton dispută jocurile de pe teren propriu. (G.P)