Home » Sport » Duelurile de foc din semifinalele Ligii a IV-a la fotbal

Duelurile de foc din semifinalele Ligii a IV-a la fotbal

Duminică, de la ora 18.00, are loc penultimul act din acest sezon al Ligii a IV-a la fotbal, la finalul căruia doar două echipe vor rămâne în cărți pentru marele trofeu și șansa de a accede în Liga a III-a.

Cap de afiș este duelul dintre FC Vaslui și FC Gârceni. Toți iubitorii de fotbal din județ stau cu sufletul la gură să vadă dacă liderul sezonului regulat își va demonstra încă o dată supremația sau campioana en – titre va curma visul galben – verzilor.

FC Vaslui a ajuns în semifinale după ce a trecut de Racova Pușcași, fără drept de apel, scor 4 – 0. FC 2007 Gârceni a obținut calificarea ceva mai greu, cu avantaj minim, scor 2 – 1 împotriva celor de la Vitis Șuletea. Calculele hârtiei sunt de partea liderului din sezonul regulat. FC Vaslui a câștigat în prima parte a competiției în fața celor de la FC Gârceni cu 1 – 0 în deplasare și cu 3 – 0 pe teren propriu.

Cea de-a doua dispută, una și mai echilibrată, va avea loc între Hușana Huși și Flacăra Muntenii de Sus. Hușenii au primit o replică serioasă în sferturi, când au terminat la egalitate cu Atletic Bârlad, scor 1 – 1 și s-au impus abia după prelungiri, cu 3 – 1. Flacăra Muntenii de Sus nu a fost pe picior de egalitate cu adversara sa din optimi doar în prima repriză. După ce a intrat la pauză cu avantaj minim, 2 – 1, a mai marcat de alte trei ori, primind încă un gol, scor final 5 – 2. În sezonul regulat adversarele din cea de-a doua semifinală au învins în deplasare, însă au cedat pe teren propriu. Conform acestui scenariu câștig de cauză ar trebui să aibă Flacăra Muntenii de Sus. Hușenii au condus acasă cu 1 – 0, însă au cedat inițiativa, iar Flacăra Muntenii de Sus a întors scorul. În deplasare Hușana Huși și-a adjudecat toate punctele încă din prima repriză. (G.P)