Home » Sport » Fluierașii vasluieni le au cu mingea – Trei arbitri din județ au fost finaliști în competițiile de fotbal ale campusului Tudor Vladimirescu din Iași

Arbitrii vasluieni Răzvan Negară, Gabriel Apetrei și Silviu Popa au făcut parte din echipa căminului T15, care a reușit un parcurs superb la Campionatul de Fotbal între Cămine și Cupa Campionatului de Fotbal între căminele Complexului studențesc Tudor Vladimirescu din Iași, disputând în ambele competiții finala. De fiecare dată au ratat titlul la mustață, cucerindu-i însă prin calitatea jocului pe cei 300 – 400 de spectatori care au ocupat ambele părți ale terenului acoperit UTI.

În campionat și în cupă au participat câte o echipa de la 12 cămine. Campionatul a fost organizat pe doua grupe de sase echipe. Au jucat fiecare cu fiecare câte un meci si primele doua echipe au trecut mai departe în semifinale. Vasluienii s-au clasat pe locul doi în grupă și astfel au jucat cu T12, echipa care a terminat prima în cealaltă grupă. Echipa lor a avut câștig de cauză, după o partidă extrem de disputată, scor final 3 – 2. În finală a cedat în cele din urmă cu 1 – 2 în fața echipei căminului T11, după ce la pauză era egalitate, scor 1 – 1. În cupă echipele au fost împărțite în patru grupe a câte trei echipe. A jucat fiecare cu fiecare și primele două au mers mai departe în sferturi. De această dată echipa căminului T15, pentru care au evoluat Negară, Apetrei și Popa, a terminat pe primul loc. În sferturi opoziția a fost zdrobită, iar vasluienii s-au impus cu 6 – 0. Semifinala jucată de vasluieni a fost o reeditare a celei din campionat și aceștia au învins din nou, de această dată cu 2 – 1. Adversari în finală le-au fost cei de la T10. Prima repriză a fost lipsită de goluri, iar în cea de-a doua ambele formații au avut câte o reușită, așa că a fost nevoie de lovituri de departajare. Adversarii au fost mai norocoși, transformând două din cele patru lovituri, în timp ce echipa vasluienilor a reușit să marcheze o singură dată.

“Am ajuns sa obținem această performanță cumva surprinzător pentru că nu este niciun jucător de elită care sa tragă echipa după el. Fiecare a încercat să se achite cât mai bine de sarcinile avute pe postul său. Experiența din arbitraj ne-a ajutat pentru că am fost mai disciplinați. De asemenea s-a văzut faptul că ne antrenăm și alergăm în fiecare săptămâna, pentru a putea face față la meciurile la care suntem delegați. Altfel nu am organizat antrenamente cu echipa, am mai jucat din când în când. Suntem studenți, mai și muncim, iar în weekenduri fiecare pleacă acasă. Faptul că jucam de plăcere și suntem o echipă unită ne-a dus în ambele finale. Din păcate am pierdut de fiecare dată, dar ne considerăm învingători. Ne-a bucurat și faptul că am avut parte de o audiență destul de mare”, a declarat pentru Est News arbitrul vasluian Silviu Popa. (George PROCA)