Home » Sport » Fotbalistul vasluian Louis Munteanu a marcat din nou la Echipa Națională

Fotbalistul vasluian Louis Munteanu a marcat din nou la Echipa Națională

Atacantul vasluian Louis Munteanu, legitimat la Viitorul Constanța, a reușit să marcheze în partida amicală dintre România U17 și Cipru U17, desfășurată miercuri la Centrul Național de Fotbal Buftea. Acesta a reușit să învingă apărarea ciprioților în minutul 15, restabilind egalitatea pe tabelă, după ce România era condusă din minutul 9 al întâlnirii. Munteanu s-a demarcat foarte bine în careu și a fructificat o pasă trimisă foarte inspirat din bandă. Acesta a fost schimbat în minutul 71 de Suciu.

Din Echipa Națională a României a mai făcut parte fundașul vasluian Stefan Stefanovici de la Sporting Juniorul Vaslui. Acesta a fost titular și a fost schimbat în minutul 56.

Alexi Pitu reușea să aducă echipa noastră în avantaj în minutul 29, însă ciprioții au reușit la rândul lor răsturnarea scorului. Melanarkitis a egalat la 2 în minutul 44, iar Georgallides a stabilit scorul final în minutul 52, marcând pentru 3 – 2. Tricolorii au avut ocazia de a egala în minutul 73, când Ianis Stoica a ratat o lovitură de la 11m.

Vasluienii Louis Munteanu și Stefan Stefanovici vor avea ocazia unei partide-revanșă, care se va juca astăzi, de la ora 19:00, tot la Buftea. Partida va fi transmisă LIVE pe pagina de Facebook Echipa Națională a României și pe canalul de YouTube FRF TV.

Echipele de start:

România: 1. Tătaru – 2. Grosu, 3. Bolenyi (16. Florică 56′), 6. Vita (24. Chilili 56′), 4. Stefanovici (25. Ilie 56′) – 5. Crivac (15. Botond 52′), 8. Grameni – 7. Stoica-cpt, 10. Bani (17. Corbu 71′), 11. Pitu – 9. Munteanu (19. Suciu 71′). Antrenor: Daniel Mogoșanu

Rezerve: 12. Opric, 23. Hendrich – 13. Tarța, 14. Ziman, 18. Pascu, 20. Iana, 22. Dumitru, 26. Dicu

Cipru: 1. Antreas – 2. Pitsillides (20. Konstantinou 41′), 6. Kologirou, 4. Andreou (15. Antoniou 65′) S., 5. Christodoulou (3. Charalampous 52′) – 18. Koumpari, 8. Melanarkitis – 7. Andreou E. (13. Kokkinos 65′), 10. Charalompous, 17. Orfanidis (11. Georgallides 41′) – 9. Venizelos (19. Hadjilyiannis 65′). Antrenor: Ioannis Okkas

Rezerve: 12. Kyriakou – 14. Gavriel, 16. Satsias

Vasluienii vor juca la toamnă calificări

România U17, formată din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2002, va juca în preliminariile care vor începe în toamna anului 2018 cu Lituania, Ungaria și Serbia. Turneul de calificări va fi găzduit de Ungaria. Partidele se vor disputa între 30 septembrie – 6 octombrie 2018

Echipele care se vor clasa pe primele două locuri în cele 13 grupe și cele mai bune patru locuri doi se vor alătura celor două echipe calificate direct la Turul de Elită, Anglia și Germania. Turul de Elită se va disputa în martie 2019.

La finalul Turul de Elită, câștigătoarele celor opt grupe, alături de șapte dintre ocupantele locurilor doi și țara gazdă, Irlanda, vor participa la Campionatul European care se va desfășura în mai 2019. (George PROCA)