Home » Sport » Handbaliștii juniori 1 de la LPS Vaslui luptă duminică pentru supremație în Campionatul Național

Handbaliștii juniori 1 de la Liceul cu Program Sportiv Vaslui vor întâlni duminică, de la ora 11.00, formația CSM Bacău, în cadrul Campionatului Național. Cum ambele echipe au învins în prima etapă deznodământul partidei ar putea crea desprinderea între cele două formații.

Băcăuanii ocupă în prezent fotoliul de lider pentru că au învins autoritar în primul joc al sezonului, scor 34 – 22 (18 – 12). Vasluienii au avut ceva mai mult de furcă în deplasarea de la LPS Roman, învingând la patru goluri. S-au impus în cele din urmă cu 35 – 31, după ce la pauză conduceau cu 18 – 16.

LPS Piatra Neamț și LPS Suceava ocupă locurile trei și patru, fiecare cu câte un punct, după ce s-au anulat în meciul direct, scor 32 – 32. Nemțenii au condus la pauză cu 17 – 15, dar nu au reușit să conserve avantajul creat. (G.P)