Home / Sport / Sporting Juniorul Vaslui a dat doi jucători la dubla amicală România – Albania

Sporting Juniorul Vaslui a dat doi jucători la dubla amicală România – Albania

Laurențiu Roșu, selecționerul Echipei Naționale de Fotbal Under 18 a României, a apelat la doi vasluieni pentru cele două partide amicale jucate între România și Albania. Este vorba despre mijlocașii Auraș June și Vasile Hagiu, ambii legitimați la Sporting Juniorul Vaslui.

Selecționerul Laurențiu Roșu a introdus în teren toți jucătorii pe care i-a avut la dispoziție, scopul acestei ”duble” amicale fiind de a vedea toți fotbaliștii convocați la joc, în vederea pregătirii meciurilor oficiale, care vor avea loc în toamna anului viitor. În prima partidă dintre cele două reprezentative, disputată duminică, pierdută de România cu 0 – 1, June a fost titular și a fost schimbat în minutul 58 de Marrone. Hagiu a început partida pe bancă și a intrat în teren din minutul 70. June a făcut parte din primul 11 și marți, în partida câștigată de România cu 1 – 0, fiind schimat la pauză cu Vraciu. Hagiu a intrat și de data această în ultima treime a partidei. L-a înlocuit în minutul 67 pe Dumitru.

Partidele s-au disputat în Albania, pe stadionul Loni Papuçiu, din Fier (stadionul clubului KF Apolonia Fier).

Lotul convocat pentru această acțiune:

Portari: Luis Ludoșan (FC Union Berlin/Germania), Zsombor Papp (Puskas Akademia/Ungaria)

Fundași: Alexandru Sîrbu (U Craiova 1948 Club Sportiv SA), Ștefan Nedelcu (AFC Metalul Buzău), Alex Georgescu (FC Viitorul), Andres Dumitrescu (FC Pitești), Darius Mureșan (FC Viitorul), Christian Tand (Ardealul Cluj), Gabriel Boloca (Juventus Torino)

Mijlocași: Vlad Mitrea (Inter Milan), Eduard Vraciu (FC Voluntari), Aurel June (Sporting Juniorul Vaslui), Salvatore Marrone, Denis Rusu (Șoimii Lipova), Vasile Hagiu (Sporting Juniorul Vaslui), Andrei Mărginean (Sassuolo/Italia), Dragoș Albu (FC Utrecht/Olanda), Alexandru Dușmanu (ACS Sport Team)

Atacanți: Cristian Dumitru (FCSB), Cătălin Vaida (Ardealul Cluj)

Generația formată din jucători născuți începând cu 2001 va debuta în preliminariile Campionatului European Under 19 abia în toamna anului viitor. (George PROCA)

Poftiți la competiția anuală de baschet Streetball, din centrul Bârladului!

de Simona MIHĂILĂ Unul dintre ...

Bârladul a purtat noroc echipei CSM Știința Baia Mare, noua campioană a României la rugby

Finala SuperLigii CEC Bank la ...

Bârladul găzduiește finalele SuperLigii CEC Bank, în premieră. Bârlădenii vor putea urmări meciul de retragere al campionului Ovidiu Tonița