Home / Sport / Fotbalistul bârlădean Mihai Lucian Dumitriu și-a scos echipa din zona retrogradării, după ce a reușit golul victoriei cu Dunărea Călărași

La capătul unui meci extrem de disputat între nou – promovatele Dunărea Călărași și FC Hermannstadt, mijlocașul bârlădean Mihai Lucian Dumitriu a reușit golul izbăvitor pentru oaspeți în prelungirile partidei. Acesta a prins un șut de excepție de la 30 de metri. Vinclu curat, iar toate punctele au mers la Sibiu. Grație acestui rezultat, dar și formei bune arătate de echipa pregătită de Vasile Miriuță, cu trei victorii și un egal în ultimele patru partide, FC Hermannstadt a urcat pe locul opt și este la cinci puncte de play-off.

Călărășenii au început ofensiv meciul și au fost la un pas să dea lovitura în minutul 18, când Căbuz a respins de sub transversală șutul bun al lui Valentin Alexandru. Până la pauză, tot echipa lui Dan Alexa a fost aproape de gol. Kanda a preluat inspirat, a trecut de un fundaș al oaspeților, însă șutul său a fost respins de același Căbuz, aflat într-o zi mare. Repriza secundă a fost una anostă, în care echipa lui Miriuță a preferat să se apere în fața atacurilor lipsite de intensitate ale Dunării și să mizeze doar pe cartea contraatacului. Strategia a dat roade în chiar ultimele secunde ale meciului, datorită inspirației lui Dumitriu.

Sibienilor le merge bine cu bârlădeanul în teren, deși nu prea au apelat la el. Dacă sezonul trecut, pe când acesta evola cu Hermannstadt în Liga 2, a prins 23 de partide din cele 36 disputate de echipa sa (21 în Liga a 2-a și 2 în Cupa României), în acest sezon a fost pe teren doar în 5 partide din 16 meciuri. Cifrele lui Mihai Lucian Dumitriu sunt însă foarte bune. Acesta a reușit să își pună amprenta pe jocul echipei și rezultatele înregistrate, cu trei goluri și o pasă de gol. Cu el în teren sibienii sunt neînvinși, cu trei victorii și două remize. Bârlădeanul a prins doar 15 minute în remiza cu CS U Craiova, scor 1 – 1. A câștigat însă încrederea antrenorului său, pentru că de atunci a lipsit doar în partida cu Astra Giurgiu. A fost titular în victoriile cu FC Poli Iași (2 – 0, a marcat un gol), Sepsi Sf. Gheorghe (3 – 1, gol și pasă de gol) și Dunărea Călărași (1 – 0, integralist, a marcat unicul gol al partidei). A fost integralist și în remiza obținută în fața celor de la FC Botoșani (1 – 1).

Despre cariera fotbalistică a bârlădeanului Mihai Lucian Dumitriu puteți afla mai multe din interviul pe care ziarul nostru i l-a luat anul acesta, publicat în ediția din 4 iunie. (George PROCA)

Poftiți la competiția anuală de baschet Streetball, din centrul Bârladului!

de Simona MIHĂILĂ Unul dintre ...

Bârladul a purtat noroc echipei CSM Știința Baia Mare, noua campioană a României la rugby

Finala SuperLigii CEC Bank la ...

Bârladul găzduiește finalele SuperLigii CEC Bank, în premieră. Bârlădenii vor putea urmări meciul de retragere al campionului Ovidiu Tonița