Home / Sport / Atleta vasluiană Antonia Dragomir nu se dezminte, cu încă două medalii de aur cucerite

Atleta vasluiană Antonia Renata Dragomir, pregătită la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui de profesoara Doina Crețu, a trecut prima linia de sosire la Cupa de Iarnă de la Bacău, atât la proba de 200 metri, cât și la cea de 600 de metri. Mica speranța a atletismului românesc a dat dovadă încă o dată de o ambiție de nestăvilit și în ciuda faptului că era răcită a dat tot ce a putut, pentru a fi sigură că va la aurul.

Nu este prima performanță reușită de Antonia în acest an la categoria Copile 2. Aceasta a devenit campioană națională la Copile 2. Vasluianca, în vârstă de 11 ani, a luat aurul după ce a terminat proba de 600 metri în doar 1.45 minute. A fost foarte aproape să reușească aceeași performanță și la proba de 200 metri. A plătit tribut însă faptului că a fost nevoită să dispute această probă la doar 1 oră și 15 minute după disputarea probei de 600 de metri, o probă extrem de solicitantă. Adversarele ei au pornit cu avantajul de a nu fi disputat altă probă înainte de această cursă. A mai luat două medalii de aur, la etapa de zonă, la probele de 200 și 600 de metri, lăsându-și adversarele cu mult în urmă.

Antonia Dragomir continuă forma bună care a consacrat-o încă de la primii pași în acest sport. În 2016 a cucerit titlul de campioană mondială la 200 metri în sală și 300 de metri în aer liber. A mai obținut bronzul la 1000 metri cros și două medalii de aur la Cupa de Iarnă pentru Copii. Anul trecut, vasluianca a câștigat medalia de bronz la proba de 500 de metri, în cadrul Campionatului Național de Atletism pentru Copii, categoriile 1, 2 și 3. Aceasta a concurat la categoria Copile 2, unde a fost întrecută doar de două fete cu un an mai mari decât ea. La această categorie de vârstă au participat fete născute în anii 2006 și 2007, iar vasluianca tocmai făcuse trecerea la altă categorie de vârstă. Talentul Antoniei s-a văzut însă chiar și în aceste condiții, pentru că ea a fost cea mai mică participantă la această categorie și totuși a prins un loc pe podium. (George PROCA)

Rezultate excepționale ale sportivelor bârlădene la Campionatul Național de Gimnastică!

Echipa de gimnaste a Clubului ...

Echipa de oină a Clubului „Cronos” din Bârlad a câștigat Cupa „Unirii” la un concurs internațional de peste Prut