Home » Sport » Pas greșit făcut de handbalistele junioare 3 de la LPS Vaslui în Campionatul Național

Echipa de handbal junioare 3 a Liceului cu Program Sportiv (LPS) Vaslui a suferit sâmbătă cea de-a patra înfrângere din acest sezon, scor 34 – 29 în deplasarea de la HC Buhuși și a rămas cu 26 de puncte. Un rezultat surprinzător, pentru că în tur vasluienele au învins la 10 goluri, scor 34 – 24. de această dată nu au avut nicio șansă, la pauză fiind conduse autoritar, la șase goluri, scor 18 – 12.

Reprezentanta județului nostru a mai primit o veste proastă, în disputa dintre LPS Iași și CSS Tg. Neamț având câștig de cauză echipa oaspete. Grație victoriei cu 34 – 29 (18 – 15 la pauză) ocupanta locului patru a ajuns la 20 de puncte, cu doar șase mai puține decât LPS Vaslui. Menționăm că aceasta mai are de disputat restanța cu HC Buhuși, echipă pe care a învins-o în tur cu 31 – 25. În cărți pentru a-i fura locul trei formației vasluiene este și LPS Iași, tot cu 20 de puncte. Aceeași zestre o poate avea și HC Buhuși dacă învinge în restanța cu CSS Tg. Neamț.

Au mai rămas de disputat șase etape în seria A a Campionatului Național de handbal feminin pentru junioare 3, ceea ce înseamnă că mai sunt în joc 12 puncte. Vasluiencele mai au de jucat, cu excepția formației CS OK Sport Onești, cu echipe pe care le-a învins fără emoții. Acest lucru pare că nu mai este însă o garanție, având în vedere că au pierdut în weekend o partidă în care LPS Vaslui era favorită clară. În aceste condiții rezultatele înregistrate în disputele cu contracandidatele la calificarea pentru Turneul Valoare se pot dovedi cruciale. În cazul unor înfrângeri vasluiencele trebuie să piardă la diferență mică, pentru că principalul criteriu de departajare în caz de egalitate de puncte între două echipe este golaverajul în meciurile directe. (George PROCA)