Home » Sport » Noi performanțe pentru atleții bârlădeni, la Romanian Masters Athletics

Noi performanțe pentru atleții bârlădeni, la Romanian Masters Athletics

Clubul Sportiv Școlar (CSȘ) Bârlad s-a întors cu medalii de la București, după ce atât Larisa Talpiș, cât și Raul Vrabie, pregătiți de profesorul de atletism Lucian Bolgar, au urcat pe podium. Este a doua competiție consecutivă când acest lucru se întâmplă, după ce amândoi au luat medalii și la Campionatul Municipal de Iarnă Masters.

Larisa Talpiș a făcut o cursă fantastică în weekend la proba de 800 de metri, reușind să surclaseze adversare mult mai experimentate. A avut nevoie de doar 2:12.59 minute, suficient pentru a se clasa pe locul doi la seniori și pe unu la tineret, junioare 1 și junioare 2. Bârlădeanca a făcut o figură și la 400 de metri, unde a luat argintul la junioare 2. A terminat proba în doar 59.57 secunde, personal best.

Raul Vrabie a făcut o cursă curajoasă și a terminat proba de 1.500 metri în doar 4:16.44 minute, personal best. A fost suficient pentru a lua argintul la juniori 2 și a termina pe șapte la general. (George PROCA)