Google+
Home » Sport » Șapte bârlădeni în lotul Echipei Naționale de Rugby, pentru meciul cu Germania din Rugby Europe Championship

Șapte bârlădeni în lotul Echipei Naționale de Rugby, pentru meciul cu Germania din Rugby Europe Championship

Nu mai puțin de șapte rugbyști bârlădeni fac parte din lotul de 30 de jucători gândit de staff-ul tehnic al Echipei Naționale pentru partida de sâmbătă, din etapa a doua a Rugby Europe Championship, sezonul 2019, împotriva Germaniei. Este vorba despre Cristi Chirică (linia a III-a, CSM Știința Baia Mare), Alexandru Bucur (centru, CSM Știința Baia Mare), Cosmin Iliuță (centru, CSM București), Vlăduț Zaharia (aripă, Timișoara Saracens), Ștefan Iancu (linia a II-a, CSM București), Vasile Balan (pilier, CSM București) și Alexandru Țiglă (mijlocaș la grămadă, CSM Știința Baia Mare).

Primii patru primesc un vot de încredere din partea selecționerului, după ce au fost în lot și împotriva partidei pierdute de România în fața Georgiei în prima etapă a Rugby Europe Championship, scor 9 – 18.

Partida dintre România și Germania va avea loc sambătă pe Stadionul Municipal din Botoșani, de la ora 14:00 și va fi transmisă în direct de Telekom Sport, intrarea fiind liberă.

Pentru această partidă, staff-ul tehnic format din Marius Tincu, antrenor principal interimar, Danie de Villiers, antrenor treisferturi și Lynn Howells, consultant tehnic din partea World Rugby, a stabilit un lot de 30 de jucători, 16 înaintași și 14 jucători de treisferturi. Din aceștia 4 evoluează în Franța și unul în Anglia, 6 la Timișoara Saracens, 9 la CSM București, 5 la CSA Steaua și 5 la CSM Știința Baia Mare. Stejarii se vor pregăti în săptămâna aceasta la Izvorani.

Jucătorii convocați pentru meciul cu Germania:

Pilieri: Alexandru Țăruș (Sale Sharks), Constantin Pristăvită (CSM Știința Baia Mare), Alex Gordas (CSM București), Alexandru Savin (CSM București), Vasile Balan (CSM București)

Taloneuri: Eugen Căpățînă (Timișoara Saracens), Ovidiu Cojocaru (CSM Știința Baia Mare)

Linia a II-a: Marius Antonescu (Colomiers), Johan Van Heerden (Perpignan), Ștefan Iancu (CSM București)

Linia a III-a: Mihai Macovei (Colomiers), Andre Gorîn (Massy), Adrian Ion (CSM București), Cristi Chirică (CSM Știința Baia Mare), Viorel Lucaci (CSA Steaua), Dorin Lazăr (Timișoara Saracens)

Mijlocași la grămadă: Florin Surugiu (CSA Steaua), Valentin Calafeteanu (CSM București), Alexandru Țiglă (CSM Știința Baia Mare)

Mijlocași la deschidere: Daniel Plai (CSA Steaua)

Aripi: Ionuț Dumitru (CSA Steaua), Nicolas Onutu (CSM București), Vlăduț Zaharia (Timișoara Saracens)

Centri: Florin Vlaicu (CSM București), Alexandru Bucur (CSM Știință Baia Mare), Vlăduț Popa (Timișoara Saracens), Cătălin Fercu (Timișoara Saracens), Cosmin Iliuță (CSM București)

Fundaș: Marius Simionescu (Timișoara Saracens), Ionel Melinte (CSA Steaua)

Staff tehnic: Marius Tincu – antrenor principal interimar, Danie de Villiers – antrenor treisferturi, Lynn Howells – consultant tehnic din partea World Rugby, James de Lacey – preparator fizic, Florin Tasca – preparator fizic, Radu George -kinetoterapeut, Cătălin Stoian – kinetoterapeut, Vlad Ilie – doctor, Nicoleta Ene – manager. (G.P)

About Tehno Redactor

%d blogeri au apreciat: