Home / Sport / O medalie de aur și două de argint, obținute de atleții vasluieni la Campionatul Național de sală pentru juniori 1

Județul Vaslui a fost reprezentat cu brio weekendul trecut la Campionatul Național de salã pentru juniori 1, atleții de la CSS Bârlad și LPS Vaslui reușind trei clasări pe podium și alte rezultate încurajatoare. Vasluienii au obținut în sala de atletism “Ion Soter”, din București, o medalie de aur și două de argint.

Bârlădeanca Larisa Talpiș, pregătită la Clubul Sportiv Școlar de profesorul Lucian Bolgar, a devenit campioană națională la proba de 800 metri. A avut nevoie de doar 2:14.25 minute pentru a termina cursa. Larisa a cucerit și argintul la proba de 400 metri. A trecut linia de sosire după 57.87 secunde. A ratat la mustață aurul, prima clasată având nevoie de 57.63 secunde. Câștigătoarea a beneficiat de faptul că e născută în 2001, având astfel doi ani în plus de experiență.

Cristina Valentin Balaur, pregătită la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui de Viorica Pintilie și Elena Bogos, a luat argintul la proba de 1.500 metri, cu timpul de 4:33.13 minute. Sportiva născută în 2004 a fost întrecută de o singură adversară, care a beneficiat de avantajul experienței superioare. Cristina a ratat de puțin podiumul la proba de 3.000 metri. A terminat pe patru, cu timpul de 10:10.24 minute.

Maria Mirabela Blănaru a terminat pe șapte proba de 3.000 metri. Aceasta a trecut linia de sosire după 10:33.81 minute.

Alexandru Bârlescu a fost foarte aproape să cucerească o medalie. Acesta nu a prins podiumul, însă a terminat pe patru, după ce a terminat proba de 3.000 metri în 9:05.40 minute. Acesta a făcut o figură frumoasă și la proba de 1.500 metri, clasându-se pe cinci, cu timpul de 4:11.75 minute.

Stegariu Alexandru, pregătit la LPS Vaslui de profesorul Dragoș Hăulică, a terminat pe 19 în proba de 400 meri, după ce a avut nevoie de 52.64 secunde. Acesta a reușit o clasare bună, pentru că la probă au luat startul aproape 90 de sportivi.

Valentin Ionuț Ignat a făcut și el o cursă curajoasă la proba de 800 metri, terminând aproape de prima jumătate a clasamentului, pe 25, cu timpul de 2:07.56 minute. (George PROCA)

Poftiți la competiția anuală de baschet Streetball, din centrul Bârladului!

de Simona MIHĂILĂ Unul dintre ...

Bârladul a purtat noroc echipei CSM Știința Baia Mare, noua campioană a României la rugby

Finala SuperLigii CEC Bank la ...

Bârladul găzduiește finalele SuperLigii CEC Bank, în premieră. Bârlădenii vor putea urmări meciul de retragere al campionului Ovidiu Tonița