Home / Sport / CSM Vaslui a detronat liderul Campionatului Național de Futsal U19, după o victorie autoritară în meciul direct

Echipa de futsal U19 a Clubului Sportiv Municipal (CSM) Vaslui a revenit pe primul loc în Campionatul Național, după ce a spulberat-o pe Sporting Dărăbani în meciul direct, scor 7 – 2. Grație rezultatului înregistrat vasluienii i-au egalat la puncte pe botoșăneni și i-au depășit grație golaverajului.

CSM Vaslui a început în forță partidă și la pauză avea deja un avantaj confortabil, scor 4 – 0. Repriza a doua a fost ceva mai disputată, însă și aceasta a fost adjudecată de vasluieni, care au marcat trei goluri și au primit doar două. Reprezentanta județului nostru a reușit să ia o gură sănătoasă de oxigen, după ce suferise două înfrângeri la rând.

Vasluienii nu mai pot pierde momentan șefia seriei, indiferent de ce se întâmplă în partida Futsal Ceahlăul Piatra Neamț – CN Nicu Gane Fălticeni, disputată după încheierea ediției noastre. Nemțenii au nouă puncte și îi pot egala la puncte pe vasluieni, dar la fel ca botoșănenii stau mai rău la golaveraj. Pentru ca vasluienii să piardă prima poziție ar trebui ca ocupanta locului trei să învingă la 20 de goluri, o cifră de domeniul fantasticului.

CSM Vaslui e lider în seria 1 a Campionatului Național de Futsal Under 19, cu 12 puncte. Pe locul doi se află Sporting Dărăbani, tot cu 12 nouă puncte. Completează podiumul Futsal Ceahlăul Piatra Neamț, cu nouă puncte și un meci mai puțin disputat. Urmează Bukovina Vikov și Futsal Poli Iași, ambele cu șase puncte. CN Nicu Gane Fălticeni are doar trei puncte. (George PROCA)

About Mihai Vasile

Poftiți la competiția anuală de baschet Streetball, din centrul Bârladului!

de Simona MIHĂILĂ Unul dintre ...

Bârladul a purtat noroc echipei CSM Știința Baia Mare, noua campioană a României la rugby

Finala SuperLigii CEC Bank la ...

Bârladul găzduiește finalele SuperLigii CEC Bank, în premieră. Bârlădenii vor putea urmări meciul de retragere al campionului Ovidiu Tonița